Mnoho ľudí sa snaží využiť balkón či lodžiu na dva účely: aj ako skladisko či sušiareň oblečenia, aj ako príjemné miesto na oddych. Skombinovať tieto dve oblasti je veľmi náročné, ak nie nemožné. Najmä v časoch obmedzení v súvislosti s pandémiou je balkón alebo lodžia pre mnohých, obzvlášť obyvateľov väčších sídlisk, jediným útočiskom, kde môžeme dýchať čerstvý vzduch bez rúška. Pripravili sme pri vás 4 tipy, ako premeniť toto miesto na oázu pokoja a oddychu. Na čo by ste mali myslieť?
Začnite od podlahy
Ranná káva či večerné posedenie pri čaji, pohári vína chutí oveľa lepšie, keď na balkón môžeme vkročiť bosou nohou. Väčšina lodžií a balkónov má betónovú podlahu či podlahu vyloženú keramickými kachličkami, ktoré pôsobia chladne. Ako toto miesto zútulniť? Riešením s minimálnymi nákladmi, ktoré je zároveň praktické i estetické, môžu byť špeciálne koberce z recyklovaného plastu. Tie nájdete so zaujímavými vzormi i v minimalistickom prevedení, sú nenáročné na údržbu, neprekáža im vlhkosť a za pár desiatok eur výborne splnia svoju funkciu.
V prípade, že to s rekonštrukciou balkóna či lodžie myslíte vážne a plánujete ho využívať aj v ďalších sezónach, premyslite si investíciu do plastových alebo drevených dlažieb určených špeciálne na terasy. Ich inštalácia je pomerne jednoduchá, no pri drevenej variante musíte myslieť aj na pravidelnú údržbu. Tá je naopak pri plastových dlaždiciach menej náročná.
Pokračujte funkčným nábytkom
Veľké záhradné ratanové sedenie zrejme na balkón nezmestíte, to však neznamená, že sa tam nemôžete cítiť pohodlne. Pri vyberaní funkčného nábytku, je namieste zohľadniť rozmery, ktoré máte k dispozícii. Ideálny je skladací nábytok, ktorý v priebehu pár sekúnd dokážete zložiť a rozložiť.
Výborným riešením môže byť aj závesné kreslo či lavica s úložným priestorom, v ktorej si môžete uskladniť topánky alebo záhradkárske potreby. Ak na balkóne či lodžii neplánujete stolovať, namiesto väčšieho stola skvelo poslúži i menší príručný stolík. Myslite na to, že s nábytkom sa bude pomerne často manipulovať, preto vyberajte ľahšie materiály, ktoré sú vhodné do exteriéru – exotické drevo, plast či hliník.
Myslite na zeleň
Balkóny na sídliskách či v mestských zástavbách často neposkytujú veľmi oku lahodiaci výhľad. Skúste si teda krásne prostredie vytvoriť sami – pomocou rastlín. Hoci sme na balkóne alebo lodžii limitovaní priestorom, existuje šikovné riešenie: vertikálne záhrady. Nezaberajú veľa priestoru a zároveň dokážu vytvoriť zelenú stenu. Ľahko dostupnou možnosťou je obyčajná drevená paleta, ktorú upevníte k stene a umiestnite do nej črepníky s bylinkami či popínavými rastlinami.
Ďalším efektívnym spôsobom, ako dodať balkónu zeleň, sú závesné kvetináče na zábradlie, v ktorých môžete pestovať napríklad muškáty. Na popularite opäť získavajú závesné črepníky na šnúrkach, tzv. makrame. Tiež však existuje vertikálny prefabrikát, do ktorého si jednoducho zasadíte rastliny, po ktorých túžite. Zabúdať by sme však nemali ani na jednoduché police či posuvné regály. Ak radi experimentujete, na tento účel môžete využiť aj staré plastové fľaše.
Vytvorte si správne osvetlenie
Ak plánujete na balkóne tráviť aj večery, podceniť by ste nemali ani vhodné osvetlenie. Ideálne také, ktoré dokážete spojazdniť bez zásahu do elektroinštalácie. Sama sa ponúka možnosť využiť na osvetlenie sviečky, odporúčame však siahnuť aj po svietnikoch a lampášikoch, ktoré prinesú praktickú aj estetickú funkciu. Nebojte sa kombinovať viacero tvarov a farieb.
Tiež veľmi populárnym riešením sú svetelné reťaze, ktoré môžete povesiť napríklad na balkónové zábradlie či na šnúru na bielizeň. V prípade, že túžite po elektrickom osvetlení, vždy po opustení balkónu ho vypojte z elektrickej zásuvky a odložte na bezpečné miesto – nikdy neviete, kedy vás môže prepadnúť dážď. Veríme, že sme vás inšpirovali a aj za malé náklady dokážete na svojom balkóne či lodžii veľké zázraky.