Prach sme a v prach sa obrátime. Rovnaký osud čaká aj náš nábytok – raz doslúži. Máte v obývačke sedačku, bez ktorej si neviete predstaviť život? Alebo posteľ v spálni? Či kreslo v predsieni? Máme pre vás 4 tipy, ako svojmu nábytku dokážete predĺžiť život.
Nábytok neťaháme po zemi
Potiahnuť konferenčný stolík zakaždým, keď odchádzate z gauča, je síce praktické, no trpí tým nielen samotný nábytok, ale aj obývačka. Ak nábytok šúchate po podlahe či koberci, prejaví sa to na ich vzhľade: ryhy či vykĺzané miesta nie sú veľmi lichotivé.
Zároveň však trpí aj samotný nábytok – postupne sa môžu uvoľňovať šrauby v spojoch, konštrukcia začne byť nestabilná alebo nožička na gauči sa bude kývať. Istotne vo vašom okolí nájdete dosť silákov, ktorí vám pri premiestňovaní pohovky či stola ochotne pomôžu. Nebojte sa ich osloviť, váš nábytok to rozhodne ocení.
Pravidelná starostlivosť
Garážované auto, ktoré majiteľ zoberie každú nedeľu na autoumývarku a venuje mu pozornosť vyzerá výrazne lepšie, ako rovnako starý identický model majiteľa, ktorý ho parkuje pod stromami a umyť ho dá len vtedy, keď sa začína maskovať vrstvou prachu. Rovnaké je to aj s nábytkom – pravidelná starostlivosť a údržba mu predĺži život a svieži vzhľad.
Máte doma koženú sedačku? Aspoň raz za mesiac ju pretrite vlhkou handričkou, zbavte prachu a použite špeciálny prípravok na kožený nábytok. Nezabudnite ani povysávať medzi matracmi a pod pohovkou samotnou. Konferenčný stolík pravidelne utierajte, používajte podložky pod poháre, nelakujte si na ňom nechty ani nešúpte červenú repu. Každému kúsku doprajte osobitú starostlivosť.
Správna klíma predĺži životnosť nábytku
Správna klíma pomáha k lepšej pohode a zdraviu obyvateľov domácnosti, tiež však dokáže predĺžiť životnosť nábytku. Vyhnúť by sme sa mali miestam, kde svieti veľa slnka či sa nachádza zdroj tepla – ak by ste napríklad umiestnili koženú sedačku blízko ku radiátoru, po vykurovacej sezóne by sa na nej mohli objaviť praskliny.
Prípadne by príliš veľa slnečných lúčov či tepla mohlo spôsobiť olupovanie farby zo stoličky. Tiež nie je dobré, keď je v miestnosti príliš vlhko – to platí obzvlášť pri drevenom nábytku. Ak je drevená stolička dlhodobo v izbe s vlhkou klímou, môže stratiť svoj pôvodný tvar, začať plesnivieť či hniť.
Výnimočné situácie si vyžadujú výnimočné opatrenia
Máte domáce zvieratá? Najlepším riešením, ako pred nimi ochrániť nábytok, je vytvoriť pre ne vlastný kútik – pelech. Zároveň by ste ich mali vychovávať tak, že na gauč nemôžu ísť. Alebo na kreslo, alebo nemôžu behať po konferenčnom stolíku. Ak však takéto nariadenia ignorujú, prehoďte na gauč či kreslo deku, ktorú budete priebežne prať.
Chystáte veľkú rodinnú oslavu, na ktorej nebudú chýbať ani deti? Gauč vyzbrojte prehozom, ktorý ochráni pohovku pred spadnutým čučoriedkovým koláčom, vyliatym džúsom či zašpinenými rukami od farby. Ak máte svoj obľúbený kúsok nábytku, snažte sa ho vo výnimočných situáciách chrániť. To je najúčinnejší recept, ako mu predĺžite životnosť.