3 veci, ktoré vyrieši spoločné spanie s dieťaťom

3 veci, ktoré vyrieši spoločné spanie s dieťaťom

Kým novorodenec spravidla nemá problémy so spánkom, respektíve spí väčšinu času, bábätko okolo dvoch – troch mesiacov začne štrajkovať. Dôvodov môže byť viacero, no na mnohé z nich zaberá (aspoň čiastočne) spoločné spanie. Ak si trúfate, skúste to. Ak však máte obavy a vyspíte sa pokojnejšie v prípade, že vaše dieťa leží v samostatnej postieľke a stráži ho monitor dychu, určite to nemeňte. Zásadné a správne je totiž to, čo cítite vy samy.

1. Lepšie sa vyspíte – všetci

Budí sa vaše dieťa v noci často na kŕmenie? Dojčíte? V tom prípade bude pohodlnejšie premiestniť si ho k sebe do postele. Dieťa sa nadojčí vtedy, kedy potrebuje, vy to zvládnete (s postupom času a tréningom) v polospánku a vyspí sa aj manžel, ktorého nebude v noci budiť plač. Dieťa vás navyše bude cítiť vedľa seba a tak bude spať pokojnejšie.

2. Viac mlieka

Ak dojčíte a máte pocit, že nemáte dostatok mlieka pre vaše dieťa, zvýšte intenzitu dojčenia – pokojne si dieťa prikladajte prakticky neustále, budete len stimulovať tvorbu mlieka. Spite s ním v jednej posteli, ideálne naholo, prípadne bábätko nechajte v tenkom body, ak sa bojíte, aby neprechladlo. Už po pár dňoch uvidíte rozdiel.

3. Bolesti bruška

Trápia vaše dieťa koliky? Doprajte mu viac dotykov. Okrem iných opatrení (upravená strava matky pri dojčení, masáže, časté nosenie, zavinovanie, teplý vzdušný kúpeľ, vhodná manipulácia s dieťaťom) je vhodné aj spoločné spanie v objatí. Deti trpia kolikami nielen kvôli nedozretému tráveniu, ale aj kvôli prestimulovaniu z vonkajšieho prostredia a tiež nedostatkom dotykov a možnosti upokojiť sa. Spoločné spanie vám pomôže obom.

Zásadná je bezpečnosť:

K posteli prisuňte detskú postieľku tak, aby medzi vaším matracom a postieľkou nebola žiadna medzera, v ktorej by sa mohlo dieťa zaseknúť.

Investovať môžete aj do špeciálnej bočnice, ktorá sa pripevní na posteľ a zabráni pádu dieťaťa.

Zabudnite na množstvo vankúšov a plyšákov. Dieťa by malo mať svoj vlastný vankúšik približne od roka (nie príliš vysoký, treba sa riadiť zdravým rozumom), dovtedy by malo mať okolo hlavy voľný priestor. Takže žiadne polstrované mantinely a prekážky z paplónov, do ktorých by sa mohlo ľahko zaboriť.

NIKDY nechoďte spať s dieťaťom do jednej postele, ak ste pili alkohol (čo i len pohárik), ste príliš vyčerpaní alebo ste užili lieky, ktoré utlmujú pozornosť (prípadne lieky na spanie, na upokojenie, aj preparáty).


A to najdôležitejšie, nepočúvajte rady okolia o tom, ako si dieťa zvykne a nebudete ho vedieť dostať z manželskej postele. Dieťa vyžaduje vašu prítomnosť preto, lebo ju potrebuje. Čím viac sa jej nasýti v útlom veku, tým sebavedomejšie a samostatnejšie bude, keď bude staršie. Nezabudnite si vychutnať tieto krásne momenty, ktoré trvajú v porovnaní s dĺžkou života naozaj len zlomok času. Malé nôžky v posteli vám budú ešte chýbať.

Zásadná je bezpečnosť
0 0 hlasov
Hodnotenie článku