„Soľ nad zlato“ platí nielen pri varení, ale napríklad aj v porovnaní s niektorými čistiacimi prostriedkami. Jednoducho, soľ je nenahraditeľný pomocník nielen v kuchyni, ale aj pri starostlivosti o domácnosť. O tom, ako si vďaka nej dokážete poradiť so škvrnami z vína, sme už písali. Kde ešte môžete použiť magickú silu soli?
1. Rozžiarte medené hrnce
Máte v kuchyni medené či mosadzné hrnce, na ktoré nedáte dopustiť? Potom iste viete, že pravidelná starostlivosť o tento riad je nevyhnutnosťou. Práve pri nej vám pomôže soľ – vyrobte si z nej čistiacu pastu: zmiešajte soľ, múku a ocot do hustejšej konzistencie. Následne ňou natrite medený či mosadzný riad podľa potreby, pastu nechajte chvíľu účinkovať, zmyte ju teplou vodou a nakoniec hrniec či panvicu dôkladne vyleštite suchou handričkou.
2. Poradí si s kruhmi po pohároch
Aj vám sa po každom posedení pri nápoji – či už čaji, vode, alebo káve – objavujú na stole tajomné kruhy? Môžu za to mokré spodné časti pohárov. Ak zmiešate soľ s vodou a vytvoríte si pastu hustejšej konzistencie, kruhov sa ľahko zbavíte. Čistíte drevený stôl? Snažte sa zbytočne netlačiť, pripravte sa tiež na to, že takáto pasta môže povrch mierne poškriabať. Preto majte po ruke nachystaný olej či vosk na drevo.
3. Pomocník pri čistení sporáka
Počas varenia, keď sme v plnom nasadení, dostane sporák poriadne zabrať. Samozrejme v dôsledku tepla omáčkové škvrny schnú nepríjemne rýchlo. Keď vám vyprskne časť panvice na varnú dosku, nasypte na ňu soľ. To vám pomôže pri čistení zaschnutej škvrny, vďaka soli to pôjde skutočne jednoducho.
4. Pre dôkladnejšie umytie zeleniny
Špenát, šalát, rukola či petržlenová vňať – koľkokrát musíte tieto potraviny opláchnuť, aby na nich neostalo ani zrnko piesku či hliny? Prinajmenšom dvakrát, nikoho totiž nepoteší, keď mu počas obeda škrípe pod zubami. Ak túto zeleninu opláchnete v slanej vode, zvládnete sa drobných nečistôt zbaviť hneď na prvý pokus.
5. Vydezinfikuje dosku na krájanie
Každá doska na krájanie dostáva zabrať, umývanie vodou či už čistou, alebo so saponátom ju však nezbaví všetkých baktérií. Ak chcete krájať hygienickejšie, skúste si na špongiu nasypať soľ a takto dosku poriadne vyčistiť.
6. Žehlička ako nová
Ak pri žehlení často používate funkciu naparovania, na jej povrchu sa skôr či neskôr objavia zvyšky vodného kameňa. Ako si s tým poradiť? Je to jednoduché, zoberte hrubší papier, nasypte naň soľ a papier vyžehlite. Šmirgľový povrch zbaví vašu žehličku neželaných usadenín.
7. Poradí si so zapchatým sifónom
Ste zvyknutý prečistiť zapchatý odpad hydroxidom sodným? Nahradiť ho môžete aj touto zmesou: zmiešajte jednu šálku soli, jednu šálku sódy bikarbóny a pol šálky octu. Tento čistiaci prostriedok nalejte do odtoku, nechajte pôsobiť približne 15 minút a potom zalejte aspoň litrom vriacej vody. Zapchatý sifón bude už len minulosťou.
8. Aby farby ostali rovnaké
Strácajú vaše šaty príliš rýchlo pôvodnú farbu? Riešenie je jednoduché, skúste prihodiť do práčky pred jej zapnutím pol hrsti soli. Tá pôvodné farby zakonzervuje a žiarivé šaty vám vydržia dlhšie.
9. Do boja proti usadeninám
Kávové či čajové usadeniny dokážu zničiť aj ten najkrajší porcelán. Ako proti ním bojovať? Do hrnčeka nasypte trochu soli a skúste ho vydrhnúť vlhkou špongiou. Ak usadeniny napriek tomu ostávajú, pridajte pár lyžíc octu a skúste znova.
10. Aby kvety ostali čerstvé
Nedáte dopustiť na čerstvé kvety vo váze? Či už na kuchynskej linke, alebo konferenčnom stolíku –soľ vám pomôže predĺžiť ich svieži vzhľad. Ako? Stačí pár štipiek soli nasypať do vázy a premiešať. Soľ totiž pomôže zničiť baktérie vo vode a tiež dodá kvetinám živiny, ktoré vo vode z kohútika nenájdu.