Gyönyörűen piros, lágyan puha, éppen hogy kemény, kellemesen édes, egyúttal üditően savanykás – ki ne szeretne bele egy ilyen eperbe. Ha megkóstoltatjuk a kicsikkel, onnantól kezdve minden epres iránt vágyakozni fognak: fogkrém, fagyi, lekvár és akár egy házikó. Összeszedtünk néhány érdekességet erről a kedvelt gyümölcsről.
Epermag
Képzeljünk el egy epret, és tippeljünk, hány magot számolunk össze a felszínén? Természetesen, ez a szám egyéni, de körülbelül 200 körül mozog. További érdekesség, hogy ez az egyedüli gyümölcs, melynél a termés felszínén vannak a magok. Ha már ilyen ellenállhatatlan, többnyire nincs is mit leplezni.
Az első gyümölcs, melyet begyűjtünk
Természetesen ez fajtától is függ, ám az eper a cseresznyével együtt az első gyümölcs, amit a kertben leszedhetünk. Ha melegen kezdődik az év, a piros terményeket már április végén, esetleg május kezdetével megízlelhetjük. Kivételt képez azonban a késői szedés is, mint például a tavalyi évben Pőstyén környékén, ahol a szokatlan időjárás miatt az epret még november elején is be lehetett gyűjteni. A globális felmelegedés érdekes fordulatokat okozhat az év egyes hónapjaiban.
Az eper rokon a rózsával
Az eper a rózsafélék családjába tartozik, ugyanúgy mint az alma, a körte, a barack, a szilva vagy a csipkebogyó, és persze a rózsa. Ennek köszönhetően úgy beszélhetünk róla, mint egy gyönyörűen kinyílt (nem csak) piros rózsáról, mely mintha unokatestvéri viszonyban lenne a rózsavirággal.
Az eper felülről is termeszthető
Leggyakrabban a kertjeinkben olyan eprekkel találkozunk, melyek a földön teremnek, semmivel sem szokatlanabb azonban ezeket a mennyezetről termeszteni. Az eper szilárdan a föld felett van ültetve, amelyből előbújik a hajtás és a levegőben szabadon függ. Ez a termesztés előnyökkel is jár – a gyümölcsöt kevésbé fertőzik meg különböző betegségek, kevésbé elérhető a „földi kártevők“ számára és a termések virágait is kevésbé égetik ki a napsugarak. Vitathatatlan előnye pedig az egyszerűbb leszedés.
Római gyógyszer
Az ókori rómaiak az epret mindig is imádták, végül is annyira, hogy még néhány betegséget is gyógyítottak vele. Ez a piros gyümölcs torokgyulladásra, lázra, májproblémákra és még depresszióra is gyógyír lehet. Bizonyos esetekben a rómaiak nem is jártak messze az igazságtól: az eper több C vitamint tartalmaz, mint például a narancs és valóban segít enyhíteni a gyulladásokat.
A lengyelek levest készítenek belőle
Viszonylag kedvelt étel Lengyelországban az eperleves, amelyet „zupa truskawkova“-nak hívnak. Ezt lényegében három az egyben levesnek is nevezhetjük: leves, könnyed második fogás és akár desszert is lehet.
Epermúzeum
Belgiumban, Namur városában múzeumlátogatásra is szert is tehetünk, melyet az epreknek szenteltek – Musée de la Fraise de Wepion. A belgák nagyon szeretik az „eperszezont“, a múzeum kiállítása pedig részletesen bemutatja az eper termesztésének történetét.