A palántázás egy trend, mely egyre közkedveltebb. Ha még egy lépéssel többet akarunk, termesztjünk microgreens-t – tehát nemcsak palántákat, de apró zöld növényeket is. A palántáktól azzal különböznek, hogy gazdagabbak klorofilben, a zöld színt természetesen tartalmazzák a növények, mely pozitív hatással van a testünkre – gyulladáscsökkentő hatása van, feltölt minket energiával és fellendíti a fáradt embert.
Hogyan termesztjünk microgreens-t?
1. Szerezzünk magokat, melyek palántázásra vannak szánva és közvetlen fogyasztásra. Öblítsük le őket vízben és hagyjuk őket kb. 8 óráig a pohárban állni egy sötétebb és hidegebb helyen.
2. A magokat szűrjük le és hagyjuk lecsöpögni egy szitában. 12 óráig hagyjuk őket pihenni, majd megint öblítsük le és hagyjuk lecsöpögni. Ezt a folyamatot minden 12 órában ismételjük meg – tehát reggel és este, ha van olyan lehetőségünk, nyugodtan csinálhatjuk naponta háromszor is. A csírák nőni kezdenek. Termesszük őket egy sötétebb és hidegebb helyen.
3. Egy hét vagy 10 nap után, ez a növény fajtájától függ, elkezdenek megjelenni az első zöld részek – a csírákat helyezzük közelebb a konyhaablakhoz, itt elkezd termelődni a klorofil.
4. A növényeket lágyan öntözhetjük minden 12 órában (reggel és este) spriccelővel és termeszthetjük addig, amig nem lesz kb. 5 – 10 centiméter magas.
VIGYÁZAT:
Ha a csírák vízben fognak állni és nem tartjuk be az alap
higiéniai folyamatokat vagy koszos edénybe fogjuk termeszteni,
elkezdődhetnek a kovászos és rohadó folyamatok. Ha észrevesszük,
hogy nem egészségesen néznek ki, penész keletkezett rajtuk, vagy
büdösek, azonnal dobjuk ki őket.
A szubsztrátum
Ha vitamin és ásványianyag bombát szeretnénk és nincs időnk arra, hogy a magokat rendszeresen öblítsük át vagy nem tartózkodunk az otthonunkban több napig sem, a mikrogyógynövényeket termeszthetjük a szubsztrátumban is. Válasszunk lágy, ültetőszubsztrátumot, melyet egy vékony rétegben beleszórjuk a lapos virágcserépbe vagy alátétbe és elültetjük bele a magokat. Lágyan öntözzük meg és a szubsztrátumot tartsuk lágyan nedvesen. Így a mikrogyógynövények kibírnak akár 48 órát is a törődésünk nélkül. Fogyasztás előtt lágyan tisztítsuk meg a növényt a szubsztrátumtól, öblítsük le és tálaljuk.
Milyen magokat használjunk?
Használjunk olyan magokat, amelyek a csírázásra és fogyasztásra vannak, nem azokat, amelyeket a gazdaboltokban találhatjuk és az előtermesztésre szolgálnak. Kémiai anyagokkal bepermetezhették őket.
A mikrogyógynövényekre valók a:
Lóhere, retek, zsázsa, borsmustár, mizuna, mibuna, saláta, bazsalikom brokkoli, menta, sárgarépa, petrezselyem, leveles koriander, édeskömény, hajdina, mustármag…