Humusz egy olyan fajta étel, mely Libanonból származik és közkedvelt főleg a közép keleten. Az egyszerű elkészítésének és a kiegyensúlyozott ízének köszönhetően elnyerte már sok ember szívét Európában, sőt Magyarországon is. A megnevezése ellenére is közkedvelté vált országunkban. A humusz a török himmas szóból jött létre, mely csicseriorsót jelent. Mivel már ismerjük a fő alapanyagát, álljunk neki eme finom étel elkészítésének?
Mire lesz szükségünk a humusz elkészítéséhez
- 200 g száraz csicseriborsóra/400 g csicseriborsóra pléhdobozban a levével együtt
- 5 EK extra szűz olívaolajra
- 1 TK tahini szezámpasztára (megvásárolható például a DM-ben, vagy otthon is elkészíthetjük)
- 2 fej fokhagymára
- Friss citromlére 1 citromból
- sóra
- fehérborsra
Hogyan készítsük a humuszt
1. Ha a pléhdobozos csicseriborsót választottuk, nem kell megfőzni. Ha a száraz csicseriborsót választottuk a humusz elkészítése több ideig tart majd – a száraz csicseriborsót hagyjuk ázni reggelig egy nagyobb tálban. A száraz csicseriborsó duplájára növekszik az olajtól, igy nem kell spórolnunk a vízzel, reggel a maradék vizet egyszerűen kiöntjük.
2. Amikor a csicseriborsó megdagad, beletesszük egy hideg vízzel tele fazékba (minimum 2x annyi vizet kell tennünk hozzá, mint amennyi maga a csicseriborsó) és főzni kezdjük. Erős lángon főzzük a csicseriborsót kb. 10 percig. Készüljünk fel arra, hogy a felületén hab keletkezik, melyet a főzőkanállal el kell távolítanunk.
3. Tíz perc után lejjebb vesszük a lángot és addig főzzük, amíg teljesen puha nem lesz, ez kb. 1 óráig fog tartani.
4. A főtt steril csicseriborsót víz és lé nélkül szétmixereljük. Ha a keverék nem elég sűrű beleöntünk egy kis levet és tovább mixereljük.
5. A foghagyma gerezdekből a kés végével kivesszük a zöld vagy fehér csírákat és összenyomjuk.
6. A szétmixerelt csicseriborsóhoz hozzáadjuk a tahini pasztát, az összenyomott foghagymát, olívaolajat, citromlevet, ezt követően összekeverjük és a végén megfűszerezzük sóval és fehérborssal.
7. Az így elkészített humuszt beletesszük egy tálba, letakarjuk és legalább egy órára betesszük a hűtőbe. Tálalás előtt csöpögtetünk rá olívaolajat. Jó étvágyat.
Tempo tipp: Libanonban leggyakrabban a humuszt egy speciális papadam lencsekenyérrel fogyasztják, ha nincs kedvünk ilyet készíteni, ehetünk hozzá vékonyra metélt répát, paprikát vagy uborkát. Megkenhetjük vele a kenyerünket és friss zöldségekkel kidíszíthetjük, nyugodtan lehet hagymával vagy retekkel is.