Ha úgy döntött, növényeket gyűjt be, nem hagyhatja ki a csalánt sem. Annak ellenére, hogy csíp, különösen segítőkész is lehet.
A csalán csodás hatásai már régóta ismeretesek és a nagyszüleink is hagyatkoztak már rá nem egy betegség során. Használták kívülről, belülről és a gazdaságban is. A csóvány, vagy másnéven a csalán nagymennyiségű jótékony anyagot tartalmaz. A vitaminok közül gazdag A, C, K és bizonyos B csoportos vitaminokban is. Az ásványi anyagok közül főleg a viszonylag magas vastartalmáról híres. De fellelhető benne kálium, kalcium és mangán is.
Belső használata
A csóvány optimális növény a tavaszi tisztítókúrák alkalmával. Ezen kívül stimulálja a vérkeringést és az anyagcsere lefolyását, ami által jótékonyan hat a májra, az epére és a vesékre, hiszen tisztítólag jár el. Készíteni belőle vértisztító tea a káros anyagok eltávolítására a szervezetből. Vízhajtó tulajdonsága miatt gyorsan kiválasztja a toxikus anyagokat a testből. Nagyon jó például húgyúti gyulladások esetén.
A csalánteát megéri inni bőrproblémák esetén is, mint amilyenek a pattanások, a pszoriázis és az ekcéma bizonyos fajtái. Ezt leggyakrabban a csalán fiatal leveleiből készítjük. Friss állapotában különösen magas arányban tartalmaz tápláló anyagokat. Párologtathatunk is vele, de csodás élénkzöld színű teaként iható vagy fantasztikusan finom salátaként is fogyasztható, amely energiával tölt fel. Nagyon érdekes és finom variáns a csalánleves is. A levelek áprilistól szeptemberig gyűjthetőek, a csóvány virágzása előtt. Párolás és kiklopfolás után elveszti csípő hatását.
Belső használat
Leveseken kívül salátát és teát is készíthetünk csalánból, de egyéb gyógyító leveket és kivonatokat is. A csalán stimulálja a hajnövekedést, jótékonyan hat a hajhagymákra és a teljes fejbőrre. Ezért a hajhullás esetén ajánljuk a csalánkúrát. A levelek kifőzésén kívül a csóvány gyökerét is felhasználhatjuk, a jótékony hatást ez csak megerősíti. Ugyanúgy korpa esetén egy csalános-vizes öblítés segíthet. Ha nincs erre időnk, akkor akár vásárolhatunk készen csalános vizet, és a fejbe enyhén belemasszírozhatjuk minden hajmosás után.
Híres a reumaellenes hatásairól, de a közvetlen érintkezés a csalánseprűkkel viszonylag drasztikus megoldás. Valamivel finomabb eljárás, ha csalánoldatot teszünk a fürdőbe. A friss leveleknek regenerációs és gyulladáscsökkentő hatásuk van, kisebb sérülésekre, sebekre vagy égési sebekre is tehetjük. (Természetesen a leveleket előtte klopfoljuk ki, hogy ne sértse a bőrt még jobban).
Külső használat
A kertben és a gazdaságban a csalánnak szintén meg van a maga becsületes helye. A kiadós, étrendbeli részen kívül a baromfik és egyéb haszonállatok számára nagy vitaminforrás, de a csóvány manapság gyakran használatos a környezettudatos termőgazdaságban is, mint ökologikus permet a penész, a tetvek és egyéb kártevők ellen.
Egyértelműen ajánljuk a zöld csóványt választani. Nem fogja megbánni!