Egyszer s mindenkorra tegye le a cigit

Egyszer s mindenkorra tegye le a cigit!

Hat tanácsunk van, hogyan

Mindannyian tudjuk, hogy a dohányzás egy olyan rossz szokás, amely egészségtelen és még a pénzünket is eszi. Emellett még büdös is, károsítja a környezetet, a dohányos fogakról nem is beszélve. Az ember lassacskán végiggondolja, miért is cigarettázik valójában. Ha válaszolni tud erre a kérdésre és elég határozott ahhoz, hogy tényleg leszokjon róla, lényeges segítséget tudunk nyújtani.

Már azt sem tudja mióta dohányzik, ez egy amolyan rituálé, egy szabadidő kitöltésére alkalmas dolog? Cigaretta után nyúl, ha stresszes szituációba kerül, ha valaki rágyújt, vagy ha csak egy pillanatra saját maga szeretne valamit csinálni? Ez egy pszichológiai és fizikai függőség is egyúttal. Ha már régóta dohányzik, azt gondolhatja, hogy sajnos a leszokás már nem is lehetséges. Biztosítjuk Önt, hogy de igen, lehetséges! Csupán tényleg akarni kell, felülkerekedni, nem pedig kifogásokat gyártani saját magunk előtt.

1. Ha végre úgy dönt, elbúcsúzik a cigarettától egy életre, keressen pozitívumot és egyéb motivációt arra, ami a döntésére hatással volt:

– hatás az egészségre és a kondícióra

– fehérebb és egészségesebb fogak, szebb bőr

– több idő minden másra (meg lesz lepve, mennyi időt szerez azzal, ha felhagy a dohányzással)

– anyagi motiváció

– javul az ízeket és illatokat megkülönböztető képessége

– jó példa a gyerekek és a környezete számára

– a saját akarat megerősítése

2. Próbálja meg elkerülni az olyan helyzeteket, amik dohányzásra buzdítanak!

A cigiszünetek a kollégákkal és a vendéglátóipari egységek főleg az elején a leszokás legkeményebb megpróbáltatásai. Meglátja majd, ha megállja, idővel az ehhez hasonló helyzetek már egyáltalán nem fognak szenvedés okozni. Több leszokott dohányos pedig ki nem állhatja a cigarettafüstöt.

3. Kávé és alkohol

Szokások és rituálék, amikor rendben érezzük magunkat és melyek szinte követelik a cigarettát, nehéz dió ez. Próbálja meg kibírni! Ha nem sikerül, semmi sem történik. Csak ne vegyen egyből ismét egy doboz cigarettát és ne kezdje el saját magát kibeszélni.

Kávé és alkohol

4. Álmok

Több dohányzásról leszokott egyén rosszakat álmodik és alvászavarral küszködik. Ha ezek közé tartozik Ön is, ne szégyeljen pszichológushoz menni, ő biztosan tud segíteni. A dohányzás valóban súlyos függőséget okoz és a leszokás közben különféle elvonási tünetek mutatkozhatnak meg.

5. Unalom, idegesség és túlzott étvágy

Ha abbahagyja a dohányzást, feltűnik, hogy a cigarettára gyakrabban gondol, mintha rágyújtana és máris nyugalom lenne. Ne féljen, ez átmegy! Hogy ezeket a helyzeteket megelőzze, ideális valamiféle új aktivitást kitalálni. Megakadályozni az unalmat és azt, hogy ne tudjon a kezével mihez kezdeni. Az új tevékenység hozzásegítheti ahhoz is, hogy a szabadidejében ne kezdjen el például jóval többet enni. Kellemetlen meglepetést okozhat ugyanis ilyenkor a fokozódó hízás. Azt mondják, ha az ember leteszi a cigarettát, felszed, mert elkezd sokkal többet enni. Éppen ezért ajánlatos az ütemtervbe valamiféle új sporttevékenységet besorolni, ami segít levezetni a felgyülemlett stresszt.

6. Támogatás

Ha úgy döntött, hogy leteszi a cigit, ne felejtsen el beszélni róla! A környezetének támogatása motiválni fogja Önt. A támogatáson kívül pedig számíthat különféle segédeszközökre is. Léteznek rágógumik, tapaszok, különböző ezoterikus módszerek és valódi gyógyszerek. Csakis Önön múlik, hogy melyik utat választja, a fontos, hogy végül egészségesebbé váljon.

Szorítunk Önnek!

0 0 votes
Article Rating