Lehet, hogy már hallotta a „lowcarb” diéta vagy étkezés kifejezést. Nincs benne semmi varázslat. Ez egy angol rövidítés – „low” jelentése alacsony és a „carb” jelentése a szénhidrátok, tehát cukrok. Attól még hogy az étkezésből kihagyjuk a cukrot, még nem étkezünk automatikusan lowcarb -osan. Hogyan szerkesszük az étlapunkat úgy, hogy elégessük a zsírtartalékokat, de farkaséhségünk vagy legyőzhetetlen cukor utáni vágyunk se legyen? Megmutatjuk önnek.
A Lowcarb étkezés, tehát alacsony szacharid tartalmú étkezés, ismerős lehet a hírességek köréből, akik nem titkolják, hogy szabályozzák a bevitt szacharidokat – kizárják a tésztaféléket, kenyeret, pizzát és az édességeket, amivel képesek extra gyorsan formába jönni, amire szükségük is van a munkájukból adódóan.
1. Számú alapelv: Kibírni!
Az alacsony szacharid tartalmú étkezésnél érdemes keményen belevágni – az egyik napról a másikra hagyja ki a pékárut, tésztaféléket, pizzát, az édességet és az édesített italokat az étrendjéből. Ne felejtsük el kitakarítani a hűtőt és a spájzot az említett élelmiszerektől és elajándékozni őket, hogy ne csábítsanak minket. Érdemes elkerülni az instant ételeket a félkésztermékeket és a befőtteket, melyek a cukron kívül még más adalékanyagokat is tartalmaznak, amik nem tesznek jót az organizmusnak. Készüljünk fel az „elvonási tünetekre” – a cukor elhagyása során fájhat a fej, szédülést és gyengeséget érezhetünk. Ezek a tünetek folyamatosan enyhülnek majd, ha bevonjuk az étrendünkbe a több zöldséget, gyümölcsöt és rendszerezzük az ivókultúránkat.
FIGYELMEZTETÉS: Ezeket a hirtelen változásokat csak jó erőnlét és kiváló egészség esetén ajánlatos megtenni! Ha kételkedik, konzultáljon a kezelőorvosával.
Mit együnk az alacsony szacharid tartalmú étkezés során?
Az ételnek tartalmaznia kéne a megfelelő arányban a szacharidokat, fehérjéket és zsírokat. Amikor altalánosan 50 % szacharidot viszünk be, az alacsony szacharid tartalmú étkezés során (az említett élelmiszerek kihagyásával), gyakran ez csak 10 %. Ahhoz hogy a test ne éhezzen, és a metabolizmusunk teljes üzeműre váltson és zsírt égessen, növelnünk kell az egészséges zsírok bevitelét – zsíros savanyított tejtermékek, hal, avokádó, mogyoróvaj (csak tiszta mogyoró, adalékok nélkül), a minőségi olíva vagy kókuszolaj a megfelelő választás. A nélkül hogy hosszabb időre eltelítene minket, sült vagy párolt zöldséggel egy teljes sor zsírban feloldott vitamint ad, mely nélkülözhetetlen a test működése érdekében. A fehérjéket főleg a hüvelyesekben, tojásban és a minőségi húsokban keressük, lehetőleg bio vagy házi forrásokból. Ne feledkezzünk meg az elegendő tiszta vízről, zöld teáról és a sok mozgásról a friss levegőn.
Mikor együnk az alacsony szacharid tartalmú étkezés során?
Valószínűleg nem fogunk éhesen ébredni, tehát „hagyjuk” békén a testünket és nyugodtan kezdjük az étkezést a tízóraival vagy az ebéddel. Ez teljesen természetes – a test, mely égeti a zsírt, tovább bírja, a vér cukortartalma stabilabb, ezért nem tör ránk oly gyakran az éhség. Azok az emberek, akik ezt az étkezési módszert választják, gyakran egy nap csak kétszer esznek – ebédet és vacsorát. Vacsora után néha megengedhetünk magunknak egy kis desszertet, görög joghurt mézzel és dióval megszórva formájában. Egyből kellemesebben fogunk aludni. Felejtsük el az „5 után nem enni” szabályt, a szacharidokban alacsony étkezés mellett nyugodtan megvacsorázhatunk 20:00 órakor (ha például 22:00 órakor megyünk aludni), ráadásul ez nem fog túlsúlyként megmutatkozni.
Ha kitartunk 21 napon át, nyert ügyünk van. Általában ennyi idő elegendő az új szokások elsajátításához. A nassolás többé már nem fog hiányozni, és egészen más minőségben kezdhetjük el élvezni az életet!