A gyerekek imádják a vizet, és ugyan ennek az imádatnak a szülők is örülnek, mégis csaknem mindig az öröm félelmekkel is jár – akár kisebb, akár nagyobb gyerekek esetében. Mi lesz, ha valami történik, és fulladni kezd? Ez a kérdés különösen a nyári szünetben kísért minket, éppen ezért készítettünk 8 jótanácsot, hogyan kerüljük el a gyermekek fulladását.
1. Mindig legyenek kéznél!
Ha a kicsik vízben vannak, figyelmet kell szentelnünk nekik, lesni őket, és kéznél kell lennünk. Azoknak a gyerekeknek, akik még nem rendelkeznek nagy úszótapasztalattal, tehát csak pancsolnak, mindig érezniük kell a szülő kezét, mely őket tartja. Ha a kicsi már hosszabb távokat is megtanul úszni és a hátán is tud lebegni, nincs szükség az állandó érintésre, de a figyelemre igen – tekintet nélkül arra, hogy milyen idős gyerekről van szó.
2. Felejtsük el a telefont!
A telefont nyugodtan magunkkal vihetjük a strandra, de azidőtájt, amíg a gyerek a vízben van, a biztonsága érdekében ne szenteljünk neki egy csepp figyelmet sem. Akkor se, ha üzenet pittyan, hiszen olykor elég akár 3 másodperc is, amit a képernyőre fordítunk, és a gyermek már veszélybe is került. A százszázalékos figyelemnek itt a helye!
3. Ne bízzunk a karúszókban!
Sok szülő azt mondja, hogy ha a gyereken rajta az úszógumi vagy karúszó, akkor semmi sem történhet. Habár kitűnő segédeszközökről van szó, mely növeli a gyermek biztonságát a vízben, nem hagyatkozhatunk csak erre a kiegészítőre. Ugyanúgy járjunk el a gyerekkel szemben, amíg a vízben van, mintha nem lenne rajta úszógumi. Egyúttal ajánlott kerülni a további úszóeszközök használatát is, melyben elakadhat a kicsik keze és lába – például egy úszóflamingó.
4. Iratkozzunk be úszótanfolyamra a gyerekkel!
Ahogy az a legtöbb megoldás esetében aranyszabály szokott lenni, itt is érvényes, hogy a legjobb védelem a hatékony megelőzés. Erre az esetre való az úszótanfolyam, amikor is a gyerekeknek a vízben önbizalmat adnak és egyúttal megtanítják őket, hogyan viselkedjenek egy kockázatos helyzetben. A legkisebbek számára tartott tanfolyamra akár már 6-hónapos babával együtt is bejelentkezhetünk, és természetesen, annak ellenére, ha abszolváltuk, de a kicsi még nem úszik egyedül, a vízben máris magabiztosabbnak és biztosabbnak érzi majd magát.
5. A nagyobb gyerekek kettesével menjenek úszni!
Másik megoldás, hogy a biztonságot növeljük, a „kettős“ rendszer. Minden gyermeknek, aki fürödni megy, legyen társa, akit egész idő alatt látnia kell, hogy hol van és jól van-e. Ez testvér vagy barát is lehet. Mindig gondoljunk azonban arra, hogy ez a megoldás nem helyettesíti a szülői felügyeletet, csak a vízibiztonság növelésére szolgál.
6. Legyen kéznél mentőfelszerelés!
Természetes a mobiltelefonnak is a kezünk ügyében kell lennie, mellyel segítséget hívhatunk. Ezen kívül kitűnő tárgy lehet egy fulladásos esetnél például egy mentőhenger, egy hosszabb bot, vagy egy mentőmellény. Ideális megoldás ezeket a gyerekkel együtt kipróbálni gyakorlásként, így élesben használni könnyebb lesz – mindkettőnknek.
7. Tanítsuk meg a gyerekeknek ezeket a szabályokat!
A fulladást elkerülni segíthet az is, ha a következő 5 alapszabályt megtanítjuk velük a biztonságos vízben tartózkodásról:
1. Ha a vízben vagy, akkor ne fuss!
2. Ne merülj le a mély vízben!
3. Ne lökdöss be más gyereket a vízbe!
4. Ne húzz más gyereket a vízszint alá!
5. Soha ne ússz nélkülem!
8. Tanuljuk meg az elsősegély használatát is!
Felkészültnek lenni a legrosszabbra akár képes életet menteni. Éppen ezért nem becsülhetjük le az ismereteket és főleg az elsősegély nyújtás elsajátítását sem. Ha pár perc alatt ezt képesek vagyunk elvégezni, és nem várunk a mentőszolgálatra, a mentésben döntő fontosságú szerepünk lehet. Azért, hogy ezek használatát sikeresen elkerüljük, emlékezzünk rá, hogy az első helyen a megelőzés, az elővigyázatosság és a gyerekek állandó szemmel tartása áll.