Míg meg nem esszük! De most komolyan. A forró nyári szabadnapok szó szerint grillezésre és a puszta ég alatti ücsörgésre invitálnak bennünket. Biztosan tudjuk azonban, hogy a kellemes élményeken kívül akár emésztési problémák is könnyen előjöhetnek, csupán azért, mert az élelmiszert vagy a kész ételeket sokáig az asztalon hagyjuk. Meddig bírják ki tehát a levegőn a nyári napok alatt a hőkezelt húsok és sajtok?
1. Az olyan ételek, melyben nyers tojás van, nyáron nem ajánlatosak fogyasztásra. Ha mégis bízunk a friss házi tojásunkban és reggel tiramisut készítünk, rögtön miután kivettük a hűtőből tálaljuk, és ellenőrizzük, hogy mindenki azonnal meg is ette. Az el nem fogyasztott maradékokat aztán könyörtelenül dobjuk ki. Nyáron a szalmonella tényleg rövid idő alatt és tömegesen lecsaphat.
2. A grillezés maradékait (a már kész húsokat) rendszeresen ellenőrizzük – hogy teljes hőkezelésen estek-e át, nem rejtőzik-e bennük rovar, majd tegyük hűtőbe az elkészítéstől számítva maximum fél órán belül és fogyasszuk el másnapra – újabb hőkezelést követően (felmelegítve).
3. A pácolt húst, füstölt vagy egyéb grillezésre való csemegét a hűtőből nyáron legfeljebb 15 perccel a hőkezelés előtt vegyük ki.
4. A tejszínes krémeket és desszerteket fogyasszuk el maximum 15 percen belül, miután kivettük a hűtőből.
5. A friss gyümölcsöket öblítsük le vízzel és így szervírozzuk. Megmosás után már ne tegyük vissza a hűtőbe, mert így csak közvetlen és azonnali fogyasztásra alkalmasak. Ha mégis megmarad egy nagy adag el nem fogyasztott és érintetlen gyümölcs, öblítsük le ecetes vízzel (1 dl ecet + 9 dl víz) és egy rácsra téve tegyük a hűtőbe.
6. A kinyitott befőtteket tiszta kanállal szedjük, és semmi esetre se nyaljuk le. A megmaradt maradékokat azonnal zárjuk le és tegyük vissza a hűtőbe.
7. A nyitott üvegeknek, szörpöknek vagy egyéb poharas italoknak átlátszónak kell lennie – hogy észrevegyük benne az esetlegesen úszkáló rovarokat. Egy darázscsípés a nyelven különösen veszélyes lehet és nem csak az allergiások számára.
8. A gyümölcsös kalácsokat, felfújtakat vagy salátákat hálóval vagy speciális hálóval a rovarok ellen fedjük le a szervírozáshoz. Így megvédhetjük magunkat a mérgező rovarok támadásától.
9. A felvágott zöldségek tovább bírják üdítő frissességgel, ha jégkockákat teszünk közéjük, esetleg pár csepp citromlével öntjük le vagy ecetes öntetettel locsoljuk meg.
10. A kenyér, a pékáru, és az egyéb száraz kalácsok elértéktelenedés nélkül a levegőn csak pár órát bírnak ki.