Fáradtnak, kimerültnek érzi magát, és mindig fáj valamije? Próbálja ki az alábbi reggeli rituálét – a felkelő Nap üdvözlését, mely segít talpra állni!
Rohanó világot élünk, sok a kötelezettségünk és gyakran kevés idő jut saját magunkra. Olykor ez az egészségünkön, a kondíciónkon és a hangulatunkon is meglátszik. Jó lenne lassítani és legalább egy pillanatnyi időt megadni saját magunknak. Csak úgy pihenni, regenerálódni és „szétnyújtani a csontokat“. A felkelő Nap köszöntése éppen erre van kitalálva. Ez a rövid kinyújtóztató gyakorlatsor különösen reggelente kitűnő. A test folyadékait mozgásba lendíti, megnyújtja az izmokat és ellazít a feszültségtől. Szó szerint üdítő és pozitív energiával tölt fel. Tényleg elég pár perc belőle, még fogmosás előtt és a reggeli edzés a reggeli nyugalommal együtt már mögöttünk is lesz.
Hogyan fogjunk bele?
Egy jógamatraccal az edzés is kényelmesebb, ám e nélkül is menni fog. Vegyünk egy mély levegőt és gyerünk!
1. Egyenesen állunk, a talpaink egymás mellett, a sarkak és a spiccek érintkeznek egymással. A tekintetünket mereven egy pontba összpontosítjuk, a karjaink szabadon lógnak a testünk mentén. Néhányszor a tüdőnk mélyére lélegzünk.
2. Mély levegőt veszünk, összekulcsoljuk a kezünket magunk előtt a mellkas magasságában és folyamatosan, összekulcsolva kinyújtjuk a fejünk fölé. A tekintetünket is irányítsuk feléjük. A testet továbbra is szilárdan, egyenes helyzetben tartjuk, nem mozgunk és nem is hajlunk el. Ebben a testhelyzetben legalább pár levegővételt végezzünk el.
3. Mélyen fújjuk ki a levegőt és folyamatosan hajoljunk előre. Kinyújtott tenyerünket helyezzük a földre a lábfejünk elé. A fejünket lefele fordítsuk és az állunkat közelítsük a térdünkhez. Ha érezzük, hogy nagyon feszül a lábunk, enyhén hajlítsuk be. A pozíciót ismételten tartsuk ki néhány lélegzetvétel erejéig.
4. Mély levegő és magunk elé nézzünk. A kezeink még mindig mereven a földön vannak. Mély levegővétellel folyamatosan változtassuk meg a pozíciónkat. Az egyik lábunkkal forduljunk ki hátra úgy, hogy a láb maradjon térdben meghajlítva a kezeink közt és a másik szinte teljesen kinyújtva lábujjhegyre emelkedve a talajtól. A következő lélegzetvétellel a másik lábunkat is tegyük mellé és így a már ismert deszka pozícióba kerülünk. A test merev és teljes vonala egyenes, mint a deszka. Ebben a testhelyzetben maradjunk legalább 5 belégzésen és kilégzésen át.

5. Kilégzéssel behajlítjuk a könyökünket és összekulcsolva közelítjük a földhöz. A könyék legyen behajlítva. Ezután a pozíciót kinyújtjuk fentre. Kiegyenesítjük a kezeinket úgy, hogy a lehető leginkább egyenes maradjon a hátunk és felfele nézzünk. A kiegyenesített lábak a földön fekszenek, a hasunk kinyújtva felette. Ezt a testhelyzetet a jóga terén kobrának hívjuk.
6. A kobra pozícióból kilégzéssel visszatérünk homlokkal a földre és ezután a bokát felemeljük tető pozícióba. A farcsontot függőlegesen felfele húzzuk. A tenyereket és a talpakat egyformán és mereven a földre helyezzük. A nyak és a fej egyvonalban van a hátgerinccel. Ha a hátsó combunk húzódik, a lábat kicsit hajlítsuk be. Ebben a pozícióban is maradjunk pár légzés erejéig.
7. A tetőpozícióból lassacskán a kezdetekhez térünk vissza lépésről lépésre. Először is deszkapozícióba engedjük magunkat, majd a lábunkat felemeljük úgy, hogy az egyik a tenyereink közt maradjon és a másik hátul. A tekintetünket magunk elé irányítjuk. Kilégzéssel a homlokunkat a térdünkhez közelítjük, kifordítjuk a hátsó lábunkat az elsőhöz és így mély előrehajlásba kerülünk, amiből lassacskán felegyenesedhetünk. Összekapcsoljuk a kezünket a fejünk felett, a tekintetünket mögé irányítjuk. Vegyünk néhány utolsó mély lélegzetet egyenesen a tüdőnkbe és lassacskán engedjük a kezünket és a fejünket a kiindulási pozícióba.
A gyakorlat csupán pár percet vesz igénybe, mégis elég arra, hogy átlendítsen a reggeli lustaságon és az egészségünk és a kondíciós eredményeink is hamarosan megörvendeztetnek majd minket.
