Arról, hogy hogyan készítsünk egy bögre tökéletes teát, már írtunk. Miért ne mondjunk erről az italról, mely az emberiséget már csaknem 5000 éve elkíséri, néhány érdekes vagy szórakoztató tényt is?
1. A tasakos tea egy félreértésnek köszönhetően jött létre
Az első üzenetek a filteres teáról 1908-ból származnak. Azidőtájt egy kereskedő mintákat küldött az italról egy érdeklődőnek és igyekezett meggyőzni őt terméke minőségéről. A teát selyemtasakokban küldte el, amiről az ügyfelei helytelenül azt gondolták, hogy így kell azokat leönteni. És így keletkezett a filteres tea.

2. Legdrágább teáskannák a világon
Valamikor eltörött a teáskancsója és mérges volt magára? Nem kellett volna, hiszen a legnagyobb valószínűséggel nem egy olyasmi darab volt, melyet 2,1 millió dollárért adtak el 2011-ben. Ez egy nagyon értékes kínai porcelán volt a 18. századból.
3. Mikor kerül a tea előbb a csészébe?
Ismeri a folytonos vitát arról, mi volt előbb – a tyúk, vagy a tojás? Először a konnektorba a hosszabbító megy, utána az elektromos berendezések, vagy fordítva? Először a tejet tesszük a csészébe utána a teát? Az utolsó kérdésre pontosan tudjuk a választ – tulajdonképpen praktikai okokon alapszik. Régen az olcsó porcelán forró teával érintkezve gyakran megrepedt. A szegényebb rétegben élők, akik nem engedhették meg maguknak a minőségi porcelánt, így előbb a hideg tejet töltötték ki, ami megvédte a repedéstől a csészét, utána következhetett a forró tea.
4. Mire szolgáltak a teás dobozok?
Amikor a 17. században Európába érkezett a tea, nagyon értékes árunak számított. Mivel értékes volt, az emberek lakat alatt tartották – szó szerint. Ezidőtájt nagyon népszerűek voltak a zárható teás dobozok: fa doboz, amelyben több rekesz is volt pléhrésszel, amiben nem csak teát, de cukrot is tárolhattak.
5. Hamisított tea
A 17. század végén és a 18. század elején nem csak a lakatos dobozok voltak közkedveltek, de a teacsempészet is. Néhányan a végsőkig állították, hogy a piacon több a csempészett áru, mint a legális behozatal. Annak érdekében, hogy a csempészek növeljék a hasznukat, a tealeveleket más növények leveleivel keverték össze.
6. Az Earl Grey megnevezés
A 19. század első felében a brit bemutató egyik férfi alakja Charles Grey volt, a másik Earl Grey. Mint diplomáciai ajándék teakóstolót kaptak bergamottolajból és utóbbi annyira beleszeretett, hogy megkérte a brit gyártót, hogy számára ugyanolyat készítsen. Annyira megfogta őt, hogy ma már az egész világ ismeri őt általa.
7. Brit szabvány a tökéletes csésze teára
A britek imádják a teát, ezért nem meglepő, hogy meg van a maguk praktikája, hogyan készítsenek tökéletes csészével ebből az italból. Mi mindent kell betartani? A csészének porcelánnak kell lennie, a minimális teaadag 100 ml/2 gramm, a víz hőmérséklete a forrás hőfokától kevesebb kell, hogy legyen leöntéskor, azaz 85 fok és szervírozáskor 60 fok. Így érik el a tökéletes ízt és örömöt.
8. Több mint 3000 féle tea
Ha gyakran tanácstalanok vagyunk vásárláskor, ennek az információnak nem igazán fogunk örülni – a világon több mint 3000 különféle teafajta létezik. Akár ez is lehet egy ok, miért ez a leggyakrabban fogyasztott ital a víz után.

9. Mennyi teát fogyasztanak a britek?
A britek évente körülbelül 82 milliárd csésze teát isznak meg, ez a szám 165 milliónak felel meg naponta. Ám még ez a tekintélyes teljesítmény sem segítette őket az első helyre a teafogyasztás lépcsőjén – a legtöbb teát fejenként Törökországban isszák.
10. A tea párosítása az étellel
A gasztronómia kedvelői bizonyára ismerik az étel és a bor összepárosítását. A tea kedvelői sem hagytak semmit a véletlenre és úgy döntöttek, úgyszintén összekötik a kedvenc italukat az étellel. Például a Darjeelinget süteménnyel, keksszel, vagy uborkás szendviccsel ajánlott tálalni.
Ha szereti a hasonló különlegességeket, biztosan érdekli majd Önt a 10 érdekes tény a kávéról.