Baráti találkozó, reggeli vagy csak egy kis ücsörgés a virágos kertben a legjobb antidepresszáns a világon. Ha már egy kertibútorra több száz eurót költöttünk, kár lenne, ha nem szánnánk időt az alapos törődésre is. Elég pár óra szezononként és az élettartamukat jó pár évvel is akár megnyújthatjuk. Miről ne feledkezzünk meg a faasztal, székek és nyugágyak karbantartásakor?
Szabadítsuk meg a bútort a szennyeződéstől
Az első lépés letakarítani minden koszt a kertibútorról – por, agyag, homok, virágpor. Habár manapság nagyon kedvelt a rezes összetételű patina, ez a természetes anyag az asztalok és székek hosszabb élettartamához nem járul hozzá kedvezően. Kerüljük az agresszív módját a tisztításnak, mint a a víznyomású pisztoly, drótkefe, durvaszőrű kefe, erős kémiai vegyszerek. Ideális megoldás egy vödör melegvíz, rongy és kímélő szappan vagy speciális faápolásra alkalmas készítmény. E célra kitűnő például a folyékony szappan.
Szenteljünk figyelmet a repedéseknek is
A kertibútorok egyik legnagyobb ellensége a repedés. A víz ezen keresztül utat talál magának a fa belsejébe és képes gyorsan elértékteleníteni azt – a bútor elkezd korhadni, penészesedni vagy rothadni. Hogyan járjunk el, ha repedést fedezünk fel? A legjobb megoldás epoxidáló gyantával összeforrasztani a hézagot. Ennek megszáradása után a javított felületet csiszoljuk ki és töröljük le az erre a célra készített szerekkel.
Mivel töröljük le a kertibútort?
Még a legmasszívabb fabútordarabok is, amelyeket nem túl gyakran bolygatunk, rendszeres törődést igényelnek. Egyszer egy szezonban le kellene kezelnünk az egészet penész- és gomba elleni bevonattal, amely gondoskodik arról, hogy a fa egészséges és parazitamentes legyen. A bútor kinézetét speciális, fára való olajok és viaszok segítenek felélénkíteni, válasszuk a kültérre szabott változatokat. Ne felejtsük el a lazúrmázat sem, amelyet nem csak a természetes színeknél, de egyéb árnyalatoknál is alkalmazhatunk.
Ne csak a fát, a fém részeket is
A kertibútorunk fémezett részekkel is rendelkezik? Foglalkozzunk ezekkel is. Hogyan lássunk neki? Brilliáns segítő a felületi rozsda és szennyeződés ellen a drótkefe. A fémezett részeket rozsda elleni készítményekkel is kezelhetjük, amely új külsőt varázsol az antikorróziós színek segítségével.
Tempo tipp: A legjobb módszer, hogyan hosszabbítsuk meg egy kertibútor élettartamát, a megelőzés. Nem csak három havonta, vagy évente egyszer, hanem minden héten kellene találnunk legalább pár tíz percet egy gyors karbantartásra. A kertibútort töröljük le nedves ronggyal, nézzük át, nem fedezünk-e fel repedést vagy rozsdát a fém részeken és végül tegyük fényessé olajos vagy viaszkészítményekkel.