„Só az arany felett“ – nem csak főzéskor, de például néhány tisztítószer vonatkozásában is. Egyszerűen a só utánozhatatlan segédeszköz nem csak a konyhában, de a háztartásról való gondoskodásban is. Arról, hogy a sónak köszönhetően hogyan vehetjük fel harcot a bor okozta folt ellen, már korábban írtunk. De hol használhatjuk még a só varázslatos erejét?
1. Fényesítse ki a megsárgult bögrét
Van a konyhánkban olyan bögre, amit nem tudunk elengedni, pedig már megsárgult? Ezek után tudjuk, hogy a rendszeres gondoskodni erről az edényről szükségszerű. Éppen ebben segít a só – készítsünk belőle tisztító pasztát: keverjük össze a sót, a lisztet és az ecetet sűrűbb állagban. Ezután szükség szerint kenjünk be vele a megsárgult edényt, hagyjuk a pasztát hatni, mossuk le meleg vízzel és végül a bögrét vagy a serpenyőt alaposan fényesítsük ki száraz ronggyal.
2. Segít a poharak okozta foltkarikák esetén
Minden egyes ital melletti ücsörgés után – akár tea, víz, vagy kávé – megjelennek az asztalon azok a bizonyos titokzatos körök? A poharak alsó, nedves része tehet erről. Ha vízben elkeverjük a sót és sűrűbb állagú anyagot alakítunk ki belőle, a körökkel könnyedén elbánunk. Faasztalt akarunk megtisztítani? Igyekezzünk feleslegesen nem nyomni a felületet, készüljünk fel rá ugyanis, hogy az ilyen paszta a hasonló felületeket bizonyos mértékben megkarcolhatja. Ezért legyen a kezünk ügyében elkészítve az olaj vagy a viasz a fa ápolására.
3. A tűzhely takarításában is segít
Amikor teljesen belemerülünk a főzésbe, a tűzhely rendesen megszenvedi azt. Természetes, mivelhogy ennek eredményeként a meleg öntetek okozta foltok kellemetlenül gyorsan megszáradnak. Ha kifröccsen az étel a főzőlapra a serpenyőből, szórjunk rá sót. Ez segít majd az odaszáradt foltok eltávolításában, a sóval ez valóban egyszerűen megy majd.
4. A zöldségek alaposabb megmosásánál is jól jön
A spenót, a saláta, a rukkola, vagy a petrezselyemzöldje – hányszor kell ezeket az élelmiszereket átöblíteni, mire nem marad rajtuk egy szem homok vagy agyag sem? Legkevesebb kétszer, hiszen senki sem örül, ha ebéd közben csikorog a kosz a fogunk alatt. Ha viszont a zöldségeket sós vízzel öblítjük le, az apróbb szennyeződések ellen is hatásos lesz már az első próbálkozás alkalmával.
5. Fertőtleníti a vágódeszkát
Minden egyes vágódeszka magába issza a dolgokat, tiszta vízzel elmosva, vagy akár mosogatószerrel még nem jön le róla az összes baktérium. Ha higiénikusabb módon szeretnénk szeletelni, próbáljuk ki, hogy megszórjuk a szivacsot sóval és úgy súroljuk át vele a vágódeszkát.
6. A vasaló, mintha új lenne
Ha vasaláskor a gőzölő funkciót is gyakran használjuk, a felületén előbb-utóbb megjelennek a vízkő maradványai. Mihez kezdjünk ezzel? Egyszerű, vegyünk elő egy vastagabb papírt, szórjunk rá sót és vasaljuk át a papírt. A smirglis felület megtisztítja a vasalónkat a kéretlen lerakódástól.
7. Az eldugult lefolyó ellen is hatékony
Megszoktuk már, hogy az eldugult lefolyót nátriumperoxiddal tisztítjuk? Ezt helyettesíthetjük a következő keverékkel is: egy csésze sót, egy csésze szódabikarbónát és egy csésze ecetet jól keverjünk össze. Az így keletkezett tisztítószert öntsük a lefolyóba, hagyjuk hatni 15 percig, majd öntsük le legalább egy liter forró vízzel. Az eldugult szifon így a múlté lesz.
8. Hogy a színek ugyanolyanok maradjanak
A ruháink elég hamar elveszítik eredeti színüket? A megoldás egyszerű, dobjunk a mosógépbe bekapcsolás előtt egy fél maréknyi sót. Az eredeti színeket ezzel konzerváljuk és a ruhák hosszabb ideig ragyogóak maradnak majd.
9. Harc a lerakódások ellen
Mind a kávé, mind a tea leülepedett maradványai még a leggyönyörűbb porcelánt is képesek tönkre tenni. Hogyan harcoljunk ellenük? A bögrébe szórjunk egy kis sót és nedves szivaccsal próbáljuk meg elsikálni. Ha a lerakódás ennek ellenére is megmarad, adjunk hozzá pár kanál ecetet is és próbáljuk meg újra.
10. Hogy a virágok frissek maradjanak
Nem bírjuk elengedni a friss virágot a vázából? Akár a konyhapulton, akár a dohányzóasztalon – a só segít hosszasan megőrizni azok pompás ragyogását. Hogy hogyan? Elég pár csipet sót beleszórni a vázába és elkeverni. A só segít elpusztítani a vízben lévő baktériumokat, a növények számára pedig tápanyagot nyújt, amelyeket a csapvízben nem találhatóak meg.