Az ülőgarnitúra a nappali domináns eleme, ez is egy újabb ok arra, hogy a választást különösképpen megfontoljuk. Mi mindenre kell összpontosítani, hogy hetekkel később ne észleljünk olyan, mint hogy nem kényelmes, túl kicsi, vagy nem igazán minőségi?
Állapítsuk meg a keretet
A régi közmondás tartja: „Addig nyújtózz, míg a takaród ér!“ Hogy ne vesztegessük feleslegesen az időnket olyan darabok közt, amelyek túl drágák/olcsók, a legmegfelelőbb kanapé felkutatásába akkor vessük bele magunkat, amikor már tudjuk, mennyit akarunk rákölteni. Természetesen az erre szánt összeget az alapján is érdemes behatárolni, hogy a nappaliba szeretnénk-e kanapét mindennapos használatra, vagy havonta egyszer fogjuk csak igénybe venni, amikor valaki a vendégszobában alszik majd rajta. Minden esetben ismernünk kell a költségvetést, a bútorüzlet webshopjában pedig igyekezzünk a szűrőket ne csak a színek és típusok, de az ár alapján is beállítani.
A kanapé alakját a helyiség adottságaihoz mérjük
Az ülőke keresésekor merítkezhetünk a szoba adta lehetőségekből is – ha kisszobába veszünk heverőt, nyilván nem fogunk hatalmas L-alakú „leszállópályát“ telepíteni oda, épp ellenkezőleg, egy kompakt kis heverőt választunk majd, magasabb lábakkal, hogy optikailag ne kicsinyítse a teret. Ha viszont egy tágas nappalit szeretnénk berendezni, akkor nem áll majd az utunkba semmilyen hasonló kritérium. Kiváló segítség lehet, ha lerajzoljuk a helyiség alaprajzát a bútorokkal együtt. A jobb eredmény elérése érdekében ne habozzunk a mérőszalagot sem elővenni, ami által szélesebb áttekintést nyerünk a pontos méretekről és a bútorok esetleges elrendezéseiről. Ne feledje, ez olyan, akár egy felnőttek számára készült tetrisz-játék.
Milyen méret az igazi?
A helyiség adta lehetőségeket a tervezett kihasználhatóság alapján vegyük végig. Kétszer egy héten fogunk rajta a párunkkal filmezni, vagy napi szinten fogunk ezen olvasni, esetleg órákat fogunk rajta eltölteni a kisbabánkkal és végül a párunkkal? Minél több időt és többféle aktivitást készülünk a heverőn kipróbálni, annál nagyobb felületűnek kellene lennie. Egy ilyen esetben csodás választás egy széles L-alakú kanapé. Nagy előnye, hogy még rakodótér is jár hozzá általában – sőt, esetleg még oldalsó zseb az újságoknak és a napilapoknak, tartó a pohárnak esetleg a támlába beépítve a távirányítónak. Szeretnénk az ülőkét alkalmi fekhelyként is használni a vendégek számára? Akkor széthúzhatót kell választanunk. A méretet így az alapján határozzuk meg, hogy mi mindent és milyen gyakran szeretnénk a kanapén csinálni.
Az anyag választása a rendeltetés alapján
A megfelelő kanapé kiválasztásakor előbb-utóbb előjön a dilemma: bőr vagy szövet? Univerzális válasz nem létezik erre, néhány dolog azonban rögtön befolyásoló tényező lehet. Ha van gyerkőc, a kanapé olyan anyagból ideális, ami ellenáll a kopásnak, könnyen tisztítható és vízálló. Ezek nem csak a bőr tulajdonságai, de ma már a textil huzatok is rendelkeznek hasonló képességekkel. A szövetanyag pedig még fokozott lehetőségeket is kínál színben, mintában, vizualitásban és struktúrában. Ha van kutya, vagy macska a házban, a bőr kanapé nagyon könnyen áldozatául eshet a karmoknak, a textília viszont jobban ellenáll a garázdálkodásnak. Ezért is érdemes a kanapét főleg a tulajdonságai alapján kiválasztani, de persze a külsőt se becsüljük alá – az ülőgarnitúrának gyönyörűen illeszkednie kell a helyiségbe.
A kanapét élőben is próbáljuk ki!
Valószínűleg autót sem vennénk próbakör nélkül és ugyanígy kell eljárni egy kanapé vásárlásakor is – teszteljük le az üzletben élőben is. Ekkor megtudhatjuk, hogy mennyire minőségi a huzat, leülhetünk rá és kipróbálhatjuk, hogy a támla hajlata megfelel-e, milyen kényelmes a matrac, lehetséges-e probléma nélkül kinyújtózni rajta, vagy hogy elfér-e a többi családtag is ezen a bútordarabon. Itt is érvényes, hogy jobb egyszer élőben látni, mint százszor elolvasni. Ha ezen lépések mentén fogunk haladni, biztosan találunk olyan ülőgarnitúrát, amely teljesíteni elvárásainkat. Kipróbálja Ön is?