Festeni készülünk

Festeni készülünk?

Erről semmiképp se feledkezzünk meg, mielőtt nekilátunk

Úgy döntöttünk, ideje végre belevágni abba, amit már évek óta tologatunk? Párunk megígérte, hogy megoldja, ha mi gondoskodunk a szervezési részről? Habár a festés időigényes, az érzés, amikor utána leülünk a kanapére, kinyújtjuk lábunkat az asztalra és ránézünk a falakra, rájövünk, hogy megérte. Nézzük meg az alábbi néhány tippet, amiről nem szabad megfeledkezni, mielőtt nekiállunk.

Milyen színt válasszunk?

Az első és egyben legnagyobb dilemma, a színválasztás. Milyet? Optimális a neutrális tónusokra alapozni, amelynek egyszerűen életet adnak majd a kiegészítők. Ne féljünk a fehér színtől, ami világosítja a helyiséget, továbbá bármilyen berendezés illeni fog hozzá. Optikailag nagyítja a szobát, ám ha mégis unalmasnak tűnne, egyszerűen kiakasztunk egy képet. De tehetünk a párkányra szobanövényeket is, vagy díszíthetjük a kanapét díszpárnákkal, kirakhatunk egy vidám plakátot, vagy… A lehetőségek tárháza végtelen, mivel lehelhetünk életet egy helyiségbe.

Miközben színt választunk, merítkezhetünk a szoba rendeltetéséből is – ha gyerekszobát megyünk festeni, egy pasztellszíncsodás választás – türkiz, púderrózsaszín, világossárga. A nappaliba ne tegyünk sötét színeket, a már említett neutrális tónusokra alapozzunk – a fehéren kívül izgalmas lehet egy világosszürke vagy szürke szín is. A hálószobában kerüljük a hideg színeket – mint a kék, lila, zöld.

Milyen színt válasszunk

Mivel fogunk festeni?

Első ránézésre a festéshez használt szerszámok nem tűnnek túl igényesnek, mindenesetre tartsunk szemlét az egyes helyiségekben. Lehet, hogy felfedezünk olyan, nehezen hozzáférhető helyeket, amelyhez nem lesz elég a henger, hanem speciális ecsetre lesz szükség meghosszabbított nyéllel.

Mi az, ami nem hiányozhat a festőfelszerelésből? A hengeren, festéken és vödrön kívül ecsetet is használni fogunk – főleg a talaj, a radiátor és a sarki területek környékén. Továbbá kell egy rács, amelynek segítségével megszabadítjuk a hengert a felesleges festékmennyiségtől. Az A-formájú létra, esetleg a henger teleszkópos markolattal a plafonfestésnél segít. Ezután még szükség van olyan eszközökre, amivel a szobát bebiztosítjuk a lecsöppenő festékfoltok ellen.

Mivel fogunk festeni

Hogyan óvjuk az ablakot és a talajt?

Az ablak körüli festés nem csak nagy adag türelmet, de ügyességet is igényel. Ám még ebben az esetben sem tudjuk elkerülni a ráma összekenését. Az ilyen esetekre ideális segítő a speciális papírszalag, amellyel az ablakot körberagaszthatjuk. A festés végeztével egyszerűen lehúzzuk, a rámák így tiszták maradnak és nem kell órákig takarítani őket. Ne felejtsük el leragasztani a párkányokat sem.

A talajon olyan szőnyeg van, amit a nagyobb festési rekonstrukció után úgyis kidobni készülünk? Kiválóan alkalmas lesz ez a talaj megvédésére. Fordított esetben ajánljuk a parkettát, a szőnyeget, vagy a hajópadlót speciális kartonszőnyeggel letakarni, melyet a festészeti szaküzletből tudunk beszerezni. A lerakott újság csupán minimálisan védi meg a talajt plafonfestéskor. Megmutatkozik, hogy nem alkalmas a teljeskörű védelemre.

Helyezzük át a bútorokat

A legjobb úgy festeni, ha elegendő szabad hely van hozzá. Ha a szobában vannak szekrények vagy egyéb bútordarabok, amiket nem egyszerű kihurcolni onnan, a lehető legmesszebb mozdítsuk el azokat a faltól, így a helyiség közepén úgymond szigetet alkotnak majd, melyeket nejlonfóliával letakarva megvédjük a festékfoltoktól. A kisebb elemeket, mint a szék, az asztal, vagy a lámpa, virágok vagy egyéb dekorációk egy másik szobában kapjanak helyet. Minél nagyobb szabad terünk lesz, annál jobb lesz festeni.

0 0 votes
Article Rating