Elérkezett a nyár, mi pedig élvezzük, hogy minél több időt tölthetünk a szabadban. A meleg idő és a napsütés mindenkit a friss levegőre csábít, ez pedig a gyermekeinkre különösen igaz. A legtöbb gyerek a nyári szünet nagy részét kint tölti az udvaron, a kertben, a medence mellett vagy a focipályán.
A kerti partik, a szabadtéri rendezvények és a gyermekekkel való kempingezés mind nagyszerű nyári programok, azonban rémálommá válhatnak, ha megtalálnak bennünket az aljas vérszívók, a szúnyogok. Sajnos a nyár velejárói a kellemetlen szúnyogcsípések, amelyek képesek teljesen tönkre tenni az amúgy kellemes kültéri eseményt. Olvass tovább és megtudod, hogy mit lehet ellenük tenni.
Miért fontos a megelőzés
A szúnyogok ellen az egyetlen védekezés a megelőzés. Ez pedig nem csak azért fontos, mert a viszkető csípések rendkívül kellemetlenek, olykor akár fájdalmasak is lehetnek, hanem azért, mert a szúnyogok számtalan távoli betegséget is terjesztenek.
A gyerekek esetében még fontosabb a megelőzés, hiszen észre sem vesszük, és pillanatok alatt az egész testüket szúnyogcsípések borítják. A gyermek pedig nyafog, hiszen viszket mindene – s néha hiába szólunk rá, addig kaparja, vakarja, míg vérezni nem kezd. Ezen kívül pedig a szúnyogcsípés allergiás reakciót is kiválthat, hiszen nem tudni, milyen betegséget hordoz egy-egy példány.
Ha már megtörtént a baj, és ott virít a testünkön az a fránya szúnyogcsípés, akkor egy szabály van: nem szabad vakarni. Ez pedig azért nagyon fontos, mert, ha a szúnyogcsípést kivakarjuk, újabb esélyt adunk a kórokozóknak, hogy bejussanak a szervezetünkbe. S ha már itt tartunk, a nyár folyamán nem csak a szúnyogoktól, hanem egyéb kártevőktől – például a kullancsoktól is tartanunk kell. Fontos, hogy megfelelően tájékozódjunk a kullancsokkal kapcsolatos veszélyekről is, és hogy tudjuk, mit kell tenni, ha megtörtént a baj.
Hogyan védekezzünk a szúnyogok ellen
Az első dolog, ami ilyenkor az emberek eszébe jut, az a boltokban kapható rovarirtó spray. Sokan azonban nem kedvelik a vegyszer alapú termékeket, és nehéz olyan szúnyogirtót kapni, ami nem tartalmaz ilyesmit. Ezért most bemutatunk pár egyéb módszert, amelyek segíthetnek, hogy a nyár további része kellemesebben teljen.
- Védekezzünk növényekkel a szúnyogok ellen – léteznek olyan növények, amelyek természetes szúnyogirtók. Ha ezeket a növényeket az erkélyre vagy a nyári teraszra ültetjük, nem kell többé a kellemetlen csípések és az idegesítő zümmögés miatt aggódnunk. Ilyenek például a citromfű, a bazsalikom vagy a rozmaring.
- A gyerekszobába nagyszerű megoldás lehet egy aromadiffúzor, amely nem csak párásítja a levegőt, de a megfelelő illóolaj használatával nagyszerűen segít a szúnyogok elleni védekezésben is.
- A levendula illatát utálják a szúnyogok. Megoldhatja a problémánkat, ha egy virágcserépbe ültetjük a teraszra vagy az erkélyre, de ha pár szálat díszként felakasztunk a falra, az is csodákra képes. A gyerekszoba ablakába is helyezhetünk egy csokor levendulát, ami elriasztja a nem kívánt betolakodókat. Levendulát otthon is termeszthetünk egyszerűen, akár kertben vagy erkélyen is.
- A szúnyogok elleni gyertya vagy füstölő is nagy segítség lehet egy kerti partin vagy egy romantikus kinti éjszakán. Az ilyen rovarirtó gyertyák általában citronella olajat tartalmaznak.
- Fontos a megfelelő ruházat. Ez sokak számára talán alapvetőnek hangzik, de az egyik leghatásosabb megoldás, ha nyáron, főként miután lement a nap, a gyerek hosszú ujjú pólót és hosszú nadrágot visel.
- Vásároljuk UV fényt kibocsátó rovarcsapdákat, amelyek beltérben és kültérben is használhatók. Ezek segítségével távol tarthatjuk a szúnyogokat, és megakadályozhatjuk, hogy a gyermeket alvás közben támadják meg.
- Ha szúnyogirtóhoz folyamodunk, válasszuk a legkevesebb vegyi anyagot tartalmazó terméket. Ha a gyerek nem kedveli az illatát, a rovarirtó folyadékot megpróbálhatjuk testápolóba keverni. Fontos: kétéves kor alatt tilos a rovarirtó szer használata, a legkisebbeket védjük szúnyoghálóval és megfelelő ruházattal.
Kulcsszavak: szúnyog, szúnyogirtó, szúnyogcsípés, védekezés szúnyogok ellen