A mikulásvirág manapság nagyon népszerű szobanövénynek számít, a karácsony szimbolikus virága. Az alábbi cikkben szeretnénk kicsit közelebbről is megismertetni benneteket ezzel a növénnyel, így ha legközelebb valakinek mikulásvirágot ajándékoztok, további információkkal is szolgálhattok hozzá.
A virágot a 60-as években ismerték meg, de ma már díszesebbek és ellenállóbbak is a különféle külső tényezőkkel szemben. Közép-Amerikából származik, levelét korábban arra használták, hogy piros festékanyagokat vonjanak ki belőle. Európába díszes kinézete miatt kezdték el behozni, itt gondosabb ápolásra szorul, mint a világ többi részén. A melegebb helyeken gondozás nélkül is megél, a szabadban és a kertekben hatalmasra nőhet.
A mikulásvirág akár 4 méterre is megnőhet, azonban azok a fajtái, amiket szobanövényként cserépben vásárolunk, nagyjából 30-40 cm magasak. Ahhoz, hogy formájukat megőrizzek, érdemes minden évben megmetszeni őket. A 12 hónapból csak párat virágzik, s kifejezetten jellegzetes az élénk piros színe. Amit csak kevesen tudnak, hogy a mikulásvirág nem csak piros színben kapható, hanem megtalálható fehér és rózsaszín változatokban egyaránt. Helyezd a mikulásvirágot a hozzá passzoló virágtartóba, és gyönyörködj a szépségében hosszú éveken át.
Ami a vízigényét illeti, átlagos öntözéshez szokott. Persze a nyári melegben kicsit bővebb öntözést igényel, de csak akkor kell locsolni, ha a földje már kezd kiszáradni. Fontos észben tartani, hogy ha a növényt túl öntözzük, az általában károsabb neki, mintha túlzottan száraz lenne a földje. Neutrális, nem túl hideg, de nem is meleg vízzel öntözzük. Kis mennyiségben enyhén szénsavas ásványvízzel is lehet öntözni, ugyanis a benne található szén-dioxid hozzájárul a növény fejlődéséhez.
A mikulásvirág ősszel kedveli a világos, azonban hűvös helyeket. A meleg és fűtött lakásokban nagyon gyorsa kiszárad. Szereti a magas páratartalmat, így a téli időszakban érdemes beszerezni egy párásítót, s hetente egyszer tápoldatos vízzel megöntözni. Nem kell megijedni, ha február kornyékén elkezdi lehullatni a leveleit, ez természetes jelenség. Ilyenkor csökkenteni kell a locsolás mennyiségét és a felére visszavágni a növényt. Nyáron árnyékos helyen kell tárolni, és a szokásos módon öntözni.
Fontos odafigyelni arra is, hogy a szobanövények mikor nem érzik jól magukat. Ha túl száraz a levegő a lakásban, a mikulásvirágot könnyen megtámadhatják különféle kártevők. Leggyakrabban atkák és molylepkék támadják meg, de a gyökér rothadás veszélye is fennáll. Ha túl meleg helyen tároljuk, előfordulhat, hogy gyorsan lehullajtja leveleit.
Vigyázat, a mikulásvirág levele tejnedveket tartalmaz, amely mérgező. Ha bőrrel érintkezik, viszketést és allergiás tüneteket válthat ki. Ha gyerek van a házban, ügyeljünk, hogy semmiképp se egyen a virágból, ugyanis gyomorfájdalmat, hányást okozhat a fogyasztása. A mérgezéshez egy nagyon kevés tejnedv is elég, ezért fokozottan figyeljük oda, hogy ne érintkezzünk a növény nedvével, még akkor sem, ha épp a leveleit távolítjuk el. Ha ez mégis megtörténne, jó alaposan mossuk meg bőrunk azon részét, amelyet tejnedv érintett. Ilyen esetben javasolt a sok folyadék fogyasztása is.