Minden szülő nem tudja kivárni, hogy hallja gyermeke első szavát . Így 6 tippet készítettünk Önnek, hogy hogyan fejlessze a baba kommunikációs képességeit 0 és 3 év között.
1.Nézzen a baba szemébe
A kommunikációelméletben azt mondják, hogy a beszélőnek alkalmazkodnia kell a hallgatójához. Amikor a szülő gyermekével beszél, az egyetlen különbség se nincs a világ észlelésében, de méretében se. A csecsemő lényegesen kisebb, mint anya vagy apa, így néha egyenesen az arcra néz. Ne féljen leguggolni a csúszó mászó csemetéjéhez, hogy jobban lássa, és észrevegyen más láthatatlan jeleket – a gyorsított lélegzetet, az elazult testet.
Köszönet ennek az új perspektívának látni fogja a világot, ahogy a gyermeke látja. Ez segíti nyomon követni azt, ami érdekeli – függetlenül attól, hogy az egy kaktusz az ablakpárkányon, az ablak mögötti hó, vagy egy polcon lévő könyv -, majd ezt követően testre szabhatja a kommunikációt: „Tetszik neked a kaktusz? A sivatagban nőnek, amikor nagyobb leszel, megfogjuk nézni a botanikus kertet. „
2. Ismertesse, mit csinál
Ismertessen és kommentáljon mindent: „Most az anya egy zoknit vesz az egyik lábára, és most a másik zoknit a másik lábára.” Ne féljen beszélni arról, hogy mit csinál, hogy mire gondol. Miért fontos ez? Különösen az elején, a baba információt kap arról, hogyan működik a beszéd, szavak hangzanak, hogy az embereknek természetes beszélni. Később, amikor gyermeke már jobban megérti a szavakat, próbáljon jobban összpontosítani a rendszeresen végzett tevékenységek kommentálására – táplálkozás, átcsomagolás, fürdés. Ennek köszönhetően ráragadnak a szavaknak egy részei vagy egész szavak, amit később fel is használhat maga..
3. A gesztus remek segítség
Amikor egy kisbabával beszélünk, a gesztusok nagy segítséget jelentenek: a vizuális jelek segítik a gyerekek agyát, hogy szavaikkal összekapcsolják jelentésüket. Az alap az, hogy a közönségesen használt jelek mellett kreatívak legyenek, mint például az integetés búcsúzáskor, vagy a tenyér nyitása és bezárása, amellyel megmutatja, hogy valamit adjon kezébe gyermeke, és nyugodtan kigondolhat más mozdulatokat is. Így a baba nemcsak a hangjából, hanem a szeméből is képes lesz olvasni az üzenete tartalmát.
4. Fölöslegesen ne siessen
Várni néha megéri. Nincs másképp, akkor se ha a babával komunikál. Amikor a baba valamit akar, például következő kanál táplálékot, várjon a jelére. A gyermek ránézhet a kanálra, majd Önre, ezen a ponton kommentálhatja ezt a lépést a következő szavakkal: „Még kérsz enni?” Ha a lánya vagy fia mosolyog, teljesítse ezt a kívánságot. Ha a gyermek jelére vár tudatául adja neki, hogy az emberek kommunikálnak egymással. Ez később segíti a babát a céltudatos kommunikációban.
5. Tevékenységeit ismételje
Tükrözés, a gyermek után végzett tevékenység ismétlése – akár tevékenység, hang vagy nevetés – tudatára adja, hogy azzal amit csinál,képes befolyásolni a világot. Fontos azonban, hogy behatoljon ezekbe a tevékenységekbe, így a gyermek megérti a kommunikáció elvét: egyszer te, egyszer én. Az elején a tükrözést kezdeményezze főképp Ön, a baba később átveszi Öntől.
6. Használjon rövid szavakat
Tegye egyszerűbbé, hogy a baba könnyebben beszélhessen. A „nézz” helyett próbálja a „kuk”, „elesett” helyett a „bac”-ot és így tovább. Ezeket a rövidített alakzatokat gyakran ismételje, amiket gyermeke magáévá tesz. Természetesen nem kell teljes körű gyermekszavakat használni, de bonyolult felnőttes szavakat se – fontos, hogy megtalálja a módját, amely nem lesz ellenszenves Önnek se, se gyermekének. sz De ne féljen egyszerű kérdéseket feltenni: „Hol van a cica? Hová ment? „Bár ha a gyerek szó szerint még nem tud válaszolni, akkor egy pillantással, egy gesztussal vagy egy arckifejezéssel tudja megtenni.