Többségünk ezen napok alatt olyan problémákkal küzd meg, amikkel nem számolt. A nehezebbek közé tartozik a túlsúly kezelése is – ez természetes, sok időt töltünk bent, keveset sportolunk, az ételhez menekülünk sokszor az unalom és a frusztráció elől. Gyakran csak kevés friss zöldség és gyümölcs áll rendelkezésünkre, mivel nagyobb mennyiségeket vásárolunk kevesebbszer. Ezen felül sokat sütünk, experimentálunk, kovászolunk, felesszük a tésztaféle tartalékainkat, jobbik esetben a rizst. Hogyan ne szedjünk fel felesleges kilókat a karantén ideje alatt? Így!
Tervezzük meg az étlapunkat
Nyugodtan külön étlapot saját részre, külön a gyerekeknek és a család többi tagjának – nem muszáj teljesen különböző ételeket főzni, valamikor elég csak egy kis módosítás. Amíg a gyerekeknek tésztát készítünk paradicsomszósszal vacsorára, magunknak grillezhetünk hozzá egy szelet csirkét és kiegészíthetjük zöldségkörettel is. Az alap a tervezés – ha előre megtervezzük, mit eszünk, átgondoljuk és elkerüljük az elhamarkodott döntéseket és az alkalmatlan ételeket, csak azért, mert éhesek vagyunk és hirtelen semmi egészséges nem jut eszünkbe.
Tartalékoljunk helyesen
Hüvelyesek, alternatív tésztafélék (például hüvelyesekből, esetleg hajdina vagy bulgur), tartós zöldségkrémek, fagyasztott zöldség (borsó, kukorica, baby répa), gyümölcs, amelyek sokáig elállnak (alma, körte), zöldség, ami sokáig eláll (cékla, zeller, répa), savanyú tejtermékek és porciózott hús a fagyasztóban. Ezek az élelmiszerek lehetnek az egészséges étlap alapjai egész hétre a nélkül, hogy naponta összetett bevásárlómaratonokat kelljen futnunk az egészségügyi előírások betartása mellett.
TEMPO tipp: Ne feledkezzünk meg a gyógynövényekről és a fűszerekről sem.
A megfelelő hozzávalókkal az egyszerű étel is kivételesen fog ízleni. Próbáljuk ki például a csicseriborsó burgert – a szárított csicseriborsót áztassuk be vízbe 12 órára, azután öntsük le, főzzük meg babérlevéllel új vízben. Majd leszűrjük és hozzáadunk 2 gerezd foghagymát, szétmixereljük, megízesítsük például grillfűszerrel (egészséges változattal, só és tartósítószerek nélkül), kis plackákat formálunk belőlük, amelyeket kisüthetünk olajon vagy még jobb a sütőben. Tálaljuk friss zöldséggel és joghurtöntettel, amelyet friss mentával és egy csepp citromlével kevertünk össze. Nyami!
Tornázzunk
Az internet tele van a különböző online jógakurzusokkal, temérdek gyakorlattal az edzéshez videochaten keresztül, a YouTube is tele van utasításokkal, hogyan tornázzunk otthoni körülmények között is. Tehát mindent bele! Ideális, ha már van tapasztalatunk a tornával, nehogy véletlen megsérüljünk, a gyakorlatok végrehajtása közben és helyesen végezzük el őket.
Pszichohigiéna
Ha van erkéjünk, töltsünk a friss levegőn naponta legalább 20 percet, nyugodtan egy kávéval (tej és cukor nélkül) és egy jó könyvel. Esetleg meditáljunk. Ahhoz, hogy egészségesek legyünk és legyen kedvünk törődni magunkkal – tehát nem túlenni magunk és nem felszedni, szükséges betartani a megfelelő pszichohigiéniát. Naponta 20 percet csak magunkra biztosan találunk. Nyugodtan este a kádban vagy a zuhany alatt, ha a gyerekek miatt napközben nem megy.