5 mítosz az allergiáról, melyek nem az igazságon alapulnak

5 mítosz az allergiáról, melyek nem az igazságon alapulnak

Már egy ideje annak, hogy az ismert amerikai újság The Washington Post megjelenített egy cikket az allergológustól és immunológustól Neeta Ogdentől. A cikkben rámutatott az 5 leggyakoribb mítoszra, melyeknek az emberek hisznek, de ezzel a bizalommal a nem igazságos dolgokban gyakran akadályozzák a kezelésüket. Melyek azok?

1. Ha a mindennapi allergiagyógyszerek nem működnek

Nemcsak a páciensek között, de néha az orvosok közt is sokszor beszélgetnek arról, hogy a napi atnihisztamin fogyasztása támogathatja a tolerancia keletkezését, így csökkenhet a hatás. Ezzel a mítosszal temérdek kutatás foglalkozott és az eredmény mindig egyforma volt – a napi allergiagyógyszer fogyasztás nem okozhat toleranciát és nem akadályozhatja a gyógyulást.

Ha személyes tapasztalatunk van azzal, hogy a gyógyszerek már nem hatnak, erről más faktorok is tehetnek: például új allergia keletkezése, költözés új otthonba, hosszabb és intenzívebb allergiaszezon, a gyógyszerek nem megfelelő fogyasztása az utasítások szerint vagy túlzott orrspray használat.

Az a tolerancián kívül más egészségügyi problémákat is okozhat, például az alvással, étkezéssel és a teljes életmód minőségével kapcsolatban. Neet Ogden ajánlja, hogy a spray-eket háromnapos intervallumokban használjuk. Az ajánlata szerint a leghatásosabb gyógyszerek a szezonális allergiákra, melyek nem okoznak függőséget az intranazális szteroidok.

2. Az allergiák a virágzó tavaszi virágoknak köszönhetően jönnek létre

További mítosz, mellyel Neet Ogden találkozott az elmélet, hogy a virágzó tavaszi virágok allergiákat okoznak. A virágok ebben a dologban teljesen ártatlanok, valójában az irritáló tüsszögés és az allergiákat is a virágpor okozza a virágzó fákról és nem a virágokról. Némelyik fa, mely allergiát okoz, mint a nyír, juhar vagy a tölgy nem rendelkezik virágokkal, vagy csak nagyon kevés van rajtuk.

Pont a fákból lévő virágpornak vannak olyan tulajdonságai, hogy a szél át tudja vinni egy messzibb helyre is – a természet ezt így oldotta meg. Ellenkezőleg a virágpor a virágokból, mint a cseresznye, hortenzia vagy havaszépe előnyösen fel van dolgozva a méhek segítségével, így a levegőben jelentősen kisebb a tartalma és kevesebb allergiát okozhat (csak akkor, amikor az ember a forrás közelében tartózkodik).

Az allergiák a virágzó tavaszi virágoknak köszönhetően jönnek létre

3. Ha hideg a tél, a tavasz később érkezik és az allergiáknak könnyebb folyamata lesz

Temérdek ember és média úgy véli, ha a tél hideg és a tavasz később érkezik, akkor az allergiáknak könnyebb folyamatuk lesz. Ez is egy mítosz, mely nem alapul az igazságon – az allergiák még a tavasz érkezte előtt jelentkeznek.

Erről a nővények életciklusa tehet, mely már télen ébredezik, a virágporosodás csak a melegebb napok érkezésével lehetséges. Így a későbbi tavasz érkezése nem hozza magával az allergia könnyebb folyamatát. Ráadásul a klímaváltozásoknak köszönhetően a Föld mindig melegebb, ami azt okozza, hogy a kapcsolatunk a virágporral egyre intenzívebb.

4. Ha nem érintkezem a virágporral, az allergia nem vonatkozik rám

Áprilisban túl vannak terhelve az allergológusok várótermei. Erről az a tény tehet, hogy az emberek csak akkor keresik fel a szakértőt, amikor az allergia igazán nagy. Ezért is az orvosok azt ajánlják, hogy az allergiakezelést már két héttel a szezon előtt kezdjük el, tehát még az előtt, hogy a levegőben virágporcseppek repkednek.

Már tél végén az allergiában szenvedők olyan mennyiségű virágpornak vannak kitéve, melyek elindíthatják az első észrevétlen allergiatüneteket. Ha lehűl a levegő, ezek a tünetek enyhülhetnek, de amikor a hőmérséklet megint felemelkedik, a test reakciója túlzott is lehet. Ez is egy ok arra, miért kell az allergiagyógyszerekre gondolnunk már előre és nem várni, amig a levegőben megjelenik az első virágpor.

5. Egy kiváló allergiagyógyszer a lokális mézfogyasztás

Ha mi is az allergiában szenvedők közé tartozunk, biztosan már találkoztunk azzal a tanáccsal, hogy a lokális méz segíthet megszabadulni az allergiától. Vagy legalább enyhítheti a tüneteit. Az internet tele van jótanácsokkal, melyek ismétlik a mítoszt, hogy az allergiát enyhíteni lehet a méz segítségével, mely abból a virágporból készült, ami a környékünkön található. Ilyen méznek teljesíteni kell bizonyos követelményeket: nem feldolgozottnak kell lennie és csak azokból a növényekből készülhet, melyekre az ember allergiás. A méz bizonyos gyulladáselleni és antimikróbos tulajdonságokkal bír, de az allergiától nem fog minket megszabadítani.

Ez a mítosz azon a folyamaton alapul, hogy folyamatos alkalmas mézfogyasztással immunisak leszünk az allergiákkal szemben. Némelyik kezelés ezzel a módszerrel igazán működik, például az oltás, de ebben az esetben a gyógyszerekben jóval magasabb az allergének koncentrációja, mint a mézben. A tudósok természetesen ezt a mítoszt is ellenőrizték egy kutatás segítségével. Az megmutatta, hogy a méz fogyasztása az allergiában szenvedők számára ugyanolyan, mint a placebo fogyasztása. Ez nem azt jelenti, hogy a teánkat nem kell megédesítenünk egy kanál minőségi mézzel.

Egy kiváló allergiagyógyszer a lokális mézfogyasztás



0 0 votes
Article Rating