Az alvás kulcsfontosságú a gyermek fejlődéséhez – a szövet regenerálását biztosítja, a test és az agy megpihenhetnek közbe (még akkor is, ha az alvás közben is dolgoznak),az ember feldolgozza az emóciókat és felírja az agyba azt, amit megtanult. Talán nem is kell kiemelni, hogy főleg a kisgyermekek esetében az alvásnak nélkülözhetetlen hatása van a teljes fejlődésre és az emocionális nyugodtságra. Tudjuk, hányszor kell egy kisgyermeknek aludnia?
Fontos már az elején megemlíteni, hogy minden gyermek más – hasonlóan, mint a felnőttek, a gyermekek is egy bizonyos életstílust preferálnak. Ha a gyermekünknek már kicsi korában kevesebb alvásra van szüksége, fogadjuk el. Ha a gyermek nem ideges, nem sír, fejlődik, rendesen eszik, tanul és pszichomotorikusan fejlődik, elegendő a három 45-perces alvás naponta, nyugodtan már a hatodik hónapba. Mindig beszéljünk róla a gyermekünk kezelőorvosával, mely segíthet a rejtett alvászavarok felkutatásában.
0 – 3 hónap
Némelyik gyermek az első hetekben szinte állandóan alszik. És ez teljesen normális. Némelyiknek pedig problémája van a hasfájással, így kevesebbet is alszik. Próbáljunk változtatni a szoptatási technikánkon, próbáljuk ki a pólyát, vagy a kendőben hordozást a meztelen testen vagy a babymasszázsokat. A probléma gyakran nem csak a fájós hasban van – gyakran mögöttük áll a nem érett neurológiai rendszer vagy a túlstimulálás.
Folyamatosan hosszabbodni fog az időszak, mely közben a gyermek ébren lesz. Öt vagy hat nappali alvásból háromra vagy négyre kerül sor. Fontos, hogy tanítsuk a gyermeket egy bizonyos napirendre – például a fürdetés és az esti ágybarakás egyforma időben. Folyamatosan, a gyermek szükségletei megfigyelésével meghatározhatjuk a séta idejét (délelőtti és délutáni alvás). A rendszer megkönnyíti az gyermek nevelését és biztosítja az elégedettségét – a gyerekek mindennél jobban szeretik az előreláthatóságot és a rendszerességet.
4 – 8 hónap
Ebben az időszakban már a gyermek célzottan ébren tud maradni és érdekli a körülötte lévő világ. Fél éves koráig maximálisan két óráig maradhat egyszerre ébren – túlstimulált lehet és alvásproblémák keletkezhetnek. Ebben az időszakban a gyermek kb. háromszor alszik naponta (kb. három, négy óráig).
9 – 15 hónap
Ebben az időszakban a gyermekek többsége átvált a napi 2 alvásra, majd röviden az 1 éves kora után már csak egy alvásra (az alvásterapeuták ajánlják, hogy a gyermek 18 hónapos koráig legalább 2-szer aludjon naponta, a gyermekek sokszor tiltakoznak, így az elalvás sokszor harcra változik – hallgassunk az előérzetünkre és a gyermekünkre). Az alvás összesen kb. 2 – 3 órát vesz el egy napból.
15 – 18 hónap
Egy alvás időszaka. Némelyik gyermek akár 3 óráig is képes aludni, másoknak pedig elegendő az egy óra alvás is. Fontos, hogy késő délután és este jól figyeljük meg gyermekünket – ha ideges, gyakran elesik, futkos, nem tud összpontosítani és nem akar menni aludni, mindez annak a jele, hogy a gyermeknek hamarabb kell menni aludni. Hogyan hosszabbítsuk meg? Felébredés után még próbáljunk egy kicsit lefeküdni a gyermek mellé vagy nyugodtabb tevékenységekkel foglalkozzunk, melyek a gyermeket „feltöltik”.
18 hónap – 2 év
Ebben az időszakban a gyermekek többnyire csak egy órát pihennek az ebéd után. Biztosítsuk be nekik a korai lefekvést (már hét óra körül), hogy este ne legyenek túl fáradtak és ne legyen problémájuk az elalvással. Sok szülő arra panaszkodik, hogy a gyermeke ebben a korban szinte megállíthatatlan és kb. 23:00 tudnak elaludni – ez pont a megfelelő lefekvési idő „elmulasztása” miatt történik. Kezdjük a nyugodtabb tevékenységekkel már reggel hatkor, olvassunk, főzzünk meleg citromfűteát, masszírozzuk a lábaikat, vacsorára készítsünk meleg kását, majd biztosítsunk neki nyugtató fürdést vagy kapcsoljuk be az aromalámpát vagy a diffúzért illőolajjal. Meglátjuk, milyen gyorsan fog a helyzet javulni!