Pracujete veľa s počítačom?

Pracujete veľa s počítačom?

Takto si ochránite svoj zrak

Hlavným problémom pri práci s počítačom, tabletom či smartfónom v súvislosti so zrakom je vyžarovanie modrého svetla z displeja. Práve modré svetlo preniká až k sietnici oka, ktorú poškodzuje, no okrem toho aj blokuje produkciu hormónu melatonín. Melatonín je obzvlášť dôležitý pre kvalitu spánku, ak ho ľudské telo nemá dostatok, môže to viesť k nespavosti. V horšom prípade to môže prerásť až do vážnejších ochorení, ako cukrovka, znížená schopnosť koncentrácie, srdcovo-cievne ochorenia či bolesti hlavy. Ako teda obmedziť negatívne prejavy modrého svetla?

Okuliare so špeciálnymi sklami

Dnes na trhu nájdete okuliare so špeciálnymi sklami, ktoré dokážu odfiltrovať určitú časť modrého svetla. Nemusíte mať obavy, že ide o nejaký sci-fi vynález, vyzerajú ako úplne bežné dioptrické okuliare. Jediný rozdiel je v tom, že sklá sa trochu inak lesknú a pri pohľade cez ne budete vidieť svet trochu oranžovejšie. Napríklad okuliare Izipizi Screen dokážu eliminovať až 40 % škodlivého modrého svetla, ktoré vyžarujú elektronické displeje. Ich cena sa pohybuje okolo 40 €, sú ľahké a takmer nezničiteľné. Ak ste však predtým nenosili okuliare, budete si musieť na ne chvíľu zvykať. Výhodou je, že si nemusíte samostatne upravovať displej každého vášho zariadenia.

Okuliare so špeciálnymi sklami

Filter na displej

Na podobnom princípe ako okuliare funguje aj ochranná fólia na displej proti modrému svetlu. Namiesto toho, aby ste fóliou „potiahli“ oko však potiahnete displej. Nevýhodou je, že na Slovensku nie je úplne jednoduché takýto doplnok nájsť v obchodoch, navyše cena za fóliu na notebook sa pohybuje okolo 30 €. Nevýhodou je, že takúto fóliu môžete mať iba na jednom zariadení. V prípade, že doma máte svoj počítač, v práci druhý, okrem toho máte prenosný tablet a často hľadíte na displej telefónu, nie je to úplne najekonomickejšie riešenie.

Program, ktorý automaticky zníži jas

Aj za málo peňazí môže byť veľa muziky. Dôkazom je počítačový program, ktorý na základe vašej polohy automaticky vypočíta čas západu slnka a podľa toho upraví jas a zafarebenie elektronického displeja. Čo je to málo peňazí v tomto prípade? Môže to byť i zadarmo a to dokonca legálne, napríklad program f.lux patrí v tejto oblasti medzi najrozšírenejšie, stačí si ho stiahnuť, nainštalovať, zadať vašu polohu, napríklad Banská Bystrica, a zvyšok roboty urobí tento softvér sám. Rovnako však ako ani predchádzaujúce metódy nedokáže modré svetlo 100 % eliminovať. Ak budete chcieť sledovať film po západe slnka v pôvodných farbách a nie v teplom oranžovom odtieni, stačí tento program vypnúť – či už na hodinu, alebo do východu slnka.

Program, ktorý automaticky zníži jas

Monitor, ktorý vyžaruje menej modrého svetla

Na trhu sú k dispozícii tiež monitory, ktoré vyžarujú menej modrého svetla. Nájsť vám ich pomôže kľúčový výraz „low blue light monitor“. Ako je už na prvý pohľad jasné, ide o riešenie pre tých, ktorí pracujú pri jednom zariadení a nepotrebujú žiadne ďalšie. Teda v prípade, že by si ku každému z nich nechceli kupovať takýto monitor. Ako je to s cenou? Nemusíte sa obávať, v podstate sa pohybuje na rovnakej úrovni ako štandardné monitory. Medzi značky, ktoré sú známe touto technológiou patria napríklad výrobcovia BenQ či Asus.

Tempo tip: Počas dňa je modré svetlo pre ľudský zrak viac-menej v poriadku, je totiž súčasťou denného svetla, v ktorom ho však eliminujú ostatné vlnové dĺžky svetla. Problém nastáva po zotmení, keď sa človek začne pomaly pripravovať na spánok pomocou vyplavovania hormónu melatonín, ak sa však v tomto čase pozeráme na elektronický displej, vyplavovanie je zablokované. Takže najúčinnejším riešením je minimálne hodinu pred spaním nepoužívať zariadenia s elektronickým displejom vôbec. V ideálnom prípade aj tri hodiny. Čo by ste povedali napríklad na dobrú knihu?

0 0 hlasov
Hodnotenie článku